Soumrak hotovosti. Švédům hrozí ztráta přístupu k bankovkám i mincím

Švédsko, země, kde je hotovost používána nejméně na světě, čelí hrozbě ztráty přístupu k mincím a bankovkám. To donutilo společnost Loomis AB, která zpracovává hotovost, aby zalarmovala švédské úřady. Chce, aby přinutily banky a maloobchodníky i nadále přijímat hotovost, píše agentura Bloomberg.

Podobné varování zaznělo již dříve od švédské centrální banky (Riksbank). Ta se obává, že mizení hotovosti povede k rozpadu infrastruktury potřebné k jejímu užívání a také ke snížení schopnosti samotné Riksbank zajistit bezpečný a efektivní platební systém.

„Musíme mít auta, trezory a ostatní části systému, abychom mohli udržovat nezbytnou infrastrukturu. Mimoto ale taky potřebujeme určitý objem hotovosti,“ uvedl šéf Loomis AB Patrik Andersson.

Podle něj jsou to hlavně obyvatelé vzdálenějších oblastí na severu země, kteří jsou nejvíce ohroženi ztrátou přístupu k hotovosti. Takový scénář by byl nebezpečný například při přírodní katastrofě nebo kolapsu technologií, jelikož by si tito lidé nemohli zajistit základní potřeby nezbytné k přežití. Hotovost je totiž nezastupitelná v případě krizových situací. „Švédové to možná úplně nechápou, ale následky takové krize by ovlivnily celou společnost,“ dodal Andersson.

Parlamentní výbor hodnotící širší rámec práce Riksbank hodlá letos vydat zvláštní zprávu týkající se hrozeb úbytku hotovosti. Guvernér centrální banky Stefan Ingves vyzval zákonodárce, aby přijali legislativní změny, které mají Riksbank zajistit zvládnutí platebního systému i přes rychlý pokles oběhu hotovosti. Švédsko podle Ingvese míří k situaci, kdy veřejné prostředky plateb budou kontrolovány komerčními subjekty. To podle něj může být v případě krize problematické.

Množství švédské hotovosti v oběhu kleslo na nejnižší úroveň od roku 1990. Poklesy jejího používání byly v letech 2016 a 2017 rekordní.

Situace tak připomíná začarovaný kruh. Protože klesá užívání hotovosti, rostou pro obchody, restaurace a banky náklady na její zajištění. Tím klesá jejich motivace hotovost vůbec používat. Bankám navíc dramaticky rostou náklady na zpracování transakcí v bankomatech.

Newsletter