S&P 500 v roce 2015

Zatímco většina investorů se soustředí na to, zda ke konci letošního roku proběhne „Santa Claus“ rally, 7 největších hvězd z Wall Street představilo pro server Business Insider svůj názor na vývoj akciového indexu S&P 500 v roce 2015.

Goldman Sachs: David Kostin

David Kostin, stratég akciového oddělení Goldman Sachs, věří, že cílová cena indexu S&P 500 dosáhne v roce 2015 hodnoty 2100 bodů. Jedná se o úroveň, která by měla odpovídat lehce nadprůměrnému růstu americké ekonomiky, s nímž Goldman Sachs počítá. Výnos amerických akcií by měl dosáhnout necelých 5%.

„Počítáme s růstem spotřeby, který umožní korporacím udržet si dostatečné marže. Z těch pak bude možné nejen investovat, ale i vyplácet dividendy či provádět zpětné odkupy svých akcií“, vysvětluje Kostin.

Akciový trh si dle jeho názoru udrží rostoucí trend až do poloviny roku, poté bude následovat mírná kontrakce v důsledku zvýšení sazeb Federálním rezervním systémem. Volatilita trhu zůstane nadále velmi nízká.

Výhled Goldman Sachs na rok 2015

Barclays: Jonathan Gliona

Jonathan Gliona, šéf akciové divize Barclays, taktéž věří, že cena indexu S&P 500 dosáhne během příštího roku hodnoty 2100 bodů. To odpovídá zhruba 1,4% výnosu oproti dnešní úrovni na 2070 bodech.

Dle Gliona jsou americké akcie předražené.  V jejich cenách jsou už „započítány“ vysoké marže společností, stejně jako odkupy vlastních akcií. Díky tomu se mohou investoři připravit na období nízkých výnosů. „Mnohem optimističtěji se budou vyvíjet akcie mimo USA, v jejich případě čekáme mnohem rychlejší růst zisků“, uvedl Gliona.

Obecně počítá Barclays s tím, že očekáváné zvýšení amerických sazeb nezpůsobí dlouhodobou kontrakci finančních trhů, ani nijak negativně neovlivní vývoj ekonomik mimo USA.

Goldman Sachs zvyšuje doporučení na Barclays, downgraduje HSBC

Deutsche Bank: David Bianco

David Bianco je přesvědčen, že cena indexu S&P 500 se během roku 2015 vyšplhá až na hodnotu 2150 bodů. Jeho očekávání jsou založena převážně na trvajícím mírném růstu americké ekonomiky.

Bianco očekává, že vývoj na akciových trzích předčí deset let trvající rekord průměrného růstu S&P EPS na úrovni 6%. Dále pak 1% růst maloobchodních prodejů, který udrží marže na relativně stabilních úrovních.  Sentiment trhu zůstane nadále lehce pozitivní, výrazná kontrakce přijde až s další ekonomickou recesí.

Deutsche Bank ukončuje obchodování s většinou svých CDS

Citibank: Tobias Levkovich

Tobias Levkovich stanovil horní hranici, které by index S&P 500 měl během příštího roku dosáhnout, na úrovni 2200 bodů. I přes relativně optimistický výhled, byl Levkovich označen některými klienty Citibank za zbytečně konzervativního. Očekávaný výnos amerických akcií se pohybuje v rozmezí 10 až 13%.

Na základě odezvy klientů ze zahraničí, Levkovich uvádí, že „nejvíce optimismu je soustředěno právě na americkou ekonomiku.“ Ostatní země procházejí obdobím velmi nízkých výnosů a nijak zvlášť úchvatného ekonomického růstu. Z tohoto úhlu pohledu se pak americké trhy zdají být tou nejlepší investiční příležitostí. Levkovich věří nejvíce farmaceutickému odvětví společně s biotechnologiemi.

Výhled Citi: Dál věříme akciím, v USA chybí alternativa

Bank of America Merrill Lynch: Savita Subramanianová

Savita Subramanianová, společně s týmem akciových stratégů z Bank of America Merrill Lynch, je přesvědčena, že cena indexu S&P 500 se vyšplhá až na úroveň 2200 bodů, což odpovídá zhruba 6% výnosu. To je od roku 2011, kdy Subramaniaonová nastoupila do BAML, nejnižší odhadovaná úroveň výnosu amerických akcií.

BAML počítá pro příští rok pouze s mírným ekonomickým růstem. Přesto vidí Subramanianová několik důvodů, proč investovat do amerických akcií.

Například ukazatel Sell Side Indicator, který sleduje průměrná alokační doporučení stratégů z Wall Street, se momentálně nachází na úrovni 52%, což je nejvýše za poslední dva roky. Zároveň je ale pod historickou hranicí 60-65%. Jedná se tedy o jasný „býčí“ signál, který ukazuje lehkou podinvestovanost amerických akcií.

Americké akcie neopustí směr vzhůru, tvrdí Bank of America

UBS: Julien Emanuel

Julien Emanuel z UBS stanovil svou cílovou cenu S&P 500 na úrovni 2225 bodů. Očekává se akciový výnos o velikosti 14%, společně s růstem zisků o více jak 7%.

Emanuel věří, že dobrý stav amerických korporací podpoří během příštího roku více fúzí a akvizic. Stejně tak zisky si udrží stabilní úroveň díky solidnímu výhledu HDP. Očekávané zvýšení sazeb by nemělo mít nijak výrazně negativní dopady.

UBS si v rámci budoucího výhledu S&P 500 stanovila fluktuační pásmo. Pro případný pokles byla vymezena spodní hranice na úrovni 1750 bodů, při opačném pohybu byla vytyčena horní hranice na 2400 bodech.

Index S&P500 půjde přístí rok na 2.225 bodů, předpovídá UBS

Oppenheimer: John Stoltzfus

John Stoltzfus je jeden z nejoptimističtějších investičních stratégů na Wall Street. Jeho výhled počítá s indexem S&P 500 na úrovni 2311 bodů na konci roku 2015 a se ziskem na jednu akcii o hodnotě 126 dolarů.

Stoltfus staví na udržitelném ekonomickém růstu USA, stejně tak na růstu tržeb a zisků firem. Ty by měly být podpořeny i globálním ekonomickým oživením. Dle jeho názoru si americké akcie udrží příznivé valuace podpořené dividendovou politikou a zpětnými odkupy.

Newsletter