S&P o ČR: Ekonomika odolná, koruna by volný režim zvládla

Česká republika má diverzifikovanou produktivní ekonomiku, stabilní instituce a snesitelnou úroveň zadlužení. Česká národní banka provádí efektivní měnovou politiku a míra inflace, ačkoli je tlačena níž vnějšími faktory, by měla naplnit 2procentní cíl v horizontu let 2015 až 2018. Takto ve své zprávě hodnotí českou ekonomiku ratingová agentura Standard & Poor’s. Rating ČR potvrdila na úrovni „AA-/A-1+“, přičemž stabilní výhled tohoto hodnocení odráží přesvědčení, že nastavení rozpočtové i měnové politiky by umožnilo české ekonomice vykompenzovat dlouhodobější zhoršení podmínek v eurozóně.

Analytici S&P mimo jiné uvedli, že ačkoli ČNB opět potvrdila svůj závazek držet korunu k euru slabou nad úrovní kurzu 27,00 EURCZK nejméně do druhé poloviny roku 2016, česká koruna by „byla schopna obchodovat ve volně plovoucím kurzu a reagovat na externí šoky“.

Intervence ČNB se mohou protáhnout. Babiš by to uvítal

ČR tak dostává veskrze kladné hodnocení s dodatkem, že od úrovně západoevropských sousedů ji dělí stále ještě nižší výkon ekonomiky v přepočtu na obyvatele. Rizikem pro dlouhodobou udržitelnost fiskální politiky je přitom (a tomu bude u západních sousedů nejinak) trend stárnoucí populace.

MMF chválí českou ekonomiku, vláda má přidat

Pro roky 2015 až 2018 očekává S&P růst ekonomiky v reálném vyjádření v průměru o 2,6 %. Schodek hospodaření vlády by měl postupně klesnout z 2procentní úrovně v letošním roce na 1 procento v roce 2018. Ve stejném horizontu by měl vládní dluh klesnout na 38 % hrubého domácího produktu.

Sílící domácí poptávka a flexibilní měnová politika budou podle S&P do budoucna faktory, které vyváží rizika, jimž je česká ekonomika – jako malá otevřená ekonomika – vystavena. Nejpravděpodobnějšími riziky je zastavení oživení v Evropě nebo další eskalace rusko-ukrajinského konfliktu. 

Ekonomové pro R24: ČNB zasáhla právem, klíčová je inflace

Newsletter