S&P zasadila úder klíčovým americkým bankám

Osmi velkým americkým bankám byl agenturou Standard & Poors sníženo hodnocení. Agentura usoudila, že pravděpodobnost federální podpory v budoucích krizích upadá.

Bank of America, JPMorgan, Citigroup a Wells Fargo – banky, kterých se snížení ratingu týká hlavně v reakci na to, že americká centrální banka Fed dokončuje pravidla pro příští rok, upravující množství a typ kapitálu, který musí banky držet, aby ustály případné velké šoky.

Morgan Stanley, Goldman Sachs, Bank of New York Mellon a State Street – další čtyři banky patřící mezi celosvětově systémově důležité banky, kterým byl rating také snížen. Posun negativním směrem agentura S&P naznačovala již minulý měsíc. Všem osmi společnostem byl rating snížen o jeden stupeň (viz galerie článku).

Americká centrální banka Fed v říjnu poukazovala na to, že podle nových pravidel by šest největších amerických bank čelilo nedostatku kapitálu ve výši 120 miliard dolarů. Od bank se očekává, že jejich TLAC (Total Loss-Absorbency Capacity) – schopnost absorbovat ztráty – bude nejméně 18 procent jejich rizikově vážených aktiv.

Pravidlo je jedním z prvků úsilí regulátorů k posílení institucí, které jsou považovaný za takzvané „too big to fail“.

Newsletter