Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

S&P zhoršila rating Řecka hlouběji do spekulativního pásma

Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor‘s zhoršila hodnocení úvěrových závazků Řecka o jeden stupeň hlouběji do spekulativního pásma. Zdůvodnila to zhoršujícími se ekonomickými podmínkami země kvůli prodlužujícímu se jednání mezi vládou a věřiteli.

Rating dlouhodobých závazků Řecka S&P zhoršila na stupeň CCC+, což znamená značná rizika. Hodnocení krátkodobých úvěrů snížila na C. Nové ratingy mají negativní výhled, což znamená, že by se v příštích měsících mohly dále zhoršit. Agentura však odstranila Řecko ze svého seznamu CreditWatch, kam umísťuje subjekty, u kterých očekává změnu ratingu ve velmi blízké době. 

S&P v prohlášení dodala, že bez hlubokých ekonomických reforem nebo dalších úlev se podle ní stane řecký dluh a další finanční závazky země neudržitelnými, napsala agentura Reuters. Dnešní statistika ukázala, že řecká vláda loni hospodařila s celkovým rozpočtovým schodkem ve výši 3,5 procenta výkonu ekonomiky, což je více, než byly původní předpoklady. Předchozí vláda předpokládala, že schodek dosáhne 1,3 procenta HDP a Evropská komise počítala s výší 1,6 procenta. Celkový rozpočtový schodek zahrnuje hospodaření ústřední vlády, místních samospráv, systém důchodového a sociálního zabezpečení a splátky dluhu. 

Veřejný dluh Řecka loni v absolutním vyjádření klesl, a to na 317,1 miliardy eur z 319,17 miliardy eur v roce 2013. Ve vztahu k hrubému domácímu produktu se ale zvýšil. Dosáhl 177,1 procenta po předloňských 175 procentech. 

Řecko v současnosti pokračuje v technických jednání se svými věřiteli o fiskálních opatřeních, rozpočtových cílech a privatizaci. To jsou body, jejichž splnění požadují věřitelé k uvolnění slíbené pomoci. Řecko má dostat ze záchranného programu ještě 7,2 miliardy eur. Pokud se strany do konce dubna nedohodnout, hrozí Řecku platební neschopnost, protože již 1. května má Mezinárodnímu měnovému fondu poslat další splátku úvěru.

 Úvěrový rating je důležitý pro investory, protože jim ukazuje, jaká je pravděpodobnost splacení úvěru správně a včas. Má důležitý vliv na ochotu věřitelů příslušenému subjektu půjčovat a na podmínky půjčky. Čím je rating vyšší, tím lépe je dlužník vnímám v očích věřitelů a je pravděpodobnější, že si bude schopen zajistit levnější půjčky. Pokud je rating, jako v případě Řecka, ve spekulativním pásmu, nemohou do dluhopisů daného subjektu investovat velcí institucionální investoři, jako penzijní fondy. 

Německý tisk: Řecko 24. dubna nedostane další část pomoci

Grexit: Kdy odejde Řecko z eurozóny?

Newsletter