S&P zvýšila rating Španělsku, Fitch Řecku

Ratingová agentura Fitch Ratings zlepšila hodnocení úvěrové spolehlivosti Řecka o jeden stupeň na známku „B“. Rating tím ale dál zůstává ve vysoce spekulativním pásmu. Rozhodnutí dle Fitch „odráží vládní snahu o zlepšení stavu veřejných financí a příznivější hospodářské vyhlídky“. Standard & Poor’s pak zlepšila hodnocení závazků Španělska o stupeň na „BBB“. Zvýšení ratingu zdůvodnila zlepšujícími se hospodářskými vyhlídkami země. Výhled je v obou případech stabilní, agentury s žádnou další změnou v blízké době nepočítají.

Řecká ekonomika by se letos podle vlády měla po šesti letech v recesi vrátit k růstu. Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond (MMF) o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech v celkové hodnotě 240 miliard eur.

Zlepšení ratingu Řecku přichází jen dva dny před lokálními a regionálními volbami a volbami do Evropského parlamentu, které jsou považovány za referendum o mezinárodní zahraniční pomoci Řecku.

Analytici agentury Fitch uvedli, že Řecku se podařilo dosáhnout přebytku primárního rozpočtu, který nezahrnuje náklady na obsluhu dluhu. Snížení deficitu za poslední čtyři roky zároveň označili za „významné“.

Agentura S&P zvýšila výhled růstu španělské ekonomiky na roky 2014 až 2016 v průměru na 1,6 procenta z dosavadních 1,2 procenta. Vyšší růst je podle ní odrazem reforem trhu práce a dalších strukturálních reforem. Španělsku se podařilo ve druhé polovině loňského roku zastavit pokles, který trval pět let, a doufá, že letos hrubý domácí produkt stoupne o 1,2 procenta a příští rok o 1,8 procenta.

Španělsko, stejně jako další země eurozóny, v posledních měsících těžilo z obnoveného zájmu zahraničních investorů o jeho dluh. Snížily se totiž obavy z rozpadu eurozóny a navíc se objevují známky, že dosavadní reformy už se začínají Španělsku vyplácet. Zemi však stále ohrožuje vysoká nezaměstnanost a rozpočtový deficit – jedny z nejvyšších v Evropské unii. Problémem jsou stále i banky, pro které Madrid v roce 2012 získal finanční pomoc od evropských partnerů. Stále totiž poskytují málo půjček.

Newsletter