Spadla klec. Šéf Samsungu ve vazbě. Co to znamená pro akcie?

Šéf největšího výrobce chytrých telefonů a paměťových karet, jihokorejské firmy Samsung, Jay Y Lee dnes byl zadržen v souvislosti s korupční aférou, která výrazně zasáhla do nejvyšších pater jihokorejské politiky. Informovala o tom agentura Reuters.

Soud dnes schválil zatykač na osobu Jay Y Leea, vydaný úřadem speciálního žalobce už v lednu. Žaloba ho tehdy vinila, že jeho firma vyplatila 36,42 milionu dolarů (bezmála miliardu korun) nadacím, které řídila důvěrnice jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje, výměnou za různé výhody. Jednou z těchto výhod mohla být podpora jihokorejské vlády pro kontroverzní fúzi společnosti Samsung C&T s firmou Cheil Industries, se kterou nesouhlasili menšinoví vlastníci. Fúzi nakonec umožnila podpora státního penzijního fondu, který měl podíl v obou firmách.

Jihokorejský soud v lednu odmítl dát souhlas k vydání zatykače. Tento týden ale žalobce obvinění proti šéfovi Samsungu rozšířil. Nově ho žalobce viní ze zatajování zisku z kriminální činnosti.

Skandál v prosinci vedl jihokorejský parlament k dočasnému sesazení prezidentky. Pokud toto sesazení potvrdí ústavní soud, půjde o nucené odstoupení první demokraticky zvolené prezidentky této země.

Lee i společnost Samsung jakékoli pochybení popírají. „Uděláme vše, co je v našich silách, aby byla v budoucích soudních řízeních odhalena pravda,“ uvedla podle agentury Reuters firma.

Podle odborníků se neočekává, že by zadržení Leea mělo dopad na běžný provoz podniků skupiny Samsung. Podle analytiků jsou klíčové podniky Samsungu z velké části orientované na zákazníky a vývoj v Jižní Koreji na kupní rozhodování zákazníků ve světě pravděpodobně nebude mít vliv. 

Boom smartphonů. Do roku 2020 se očekává až 50% nárůst

Na této zprávě není nic pozitivního. Záchranou pro Samsung však je, že Lee není globální tváří firmy, komentoval záležitost Patrick Moorhead, šéf a hlavní analytik Moor Insights & Strategy pro server CNBC. „Pan Lee není na globální úrovni spojen s globální značkou a spotřebiteli, a ve skutečnosti není zapojen do každodenních aktivit,“ uvedl s tím, že Samsung má decentralizovanou organizační strukturu, ve které je každá jednotka samostatným podnikem. „V krátkém časovém horizontu tu nevidím žádný vliv,“ řekl.

Klíčovou postavou vlajkové lodě skupiny, Samsung Electronics, je její CEO Pak Sang-čin, kterému se podařilo s firmou ustát důsledky debaklu explodujících telefonů Galaxy Note 7. Kvůli tomuto problému se tržní podíl firmy poprvé za posledních osm čtvrtletí snížil ve prospěch firmy Apple. I přes toto fiasko je firma silná a odolná, upozorňuje Daniel Yoo, hlavní globální stratég Kiwoom Securities s poukazem na zisky, které v posledním čtvrtletí loňského roku vzrostly meziročně o 50%.

Akcie skupiny Samsung Group dnes uzavřely se smíšeným výsledkem. Samsung Electronics ztratil 0,4 %, akcie Samsung SDI naopak vzrostly o 0,8 %, akcie Samsung Electro-Mechancs si připsaly 0,7 %. Nejhůř se dařilo akciím Samsung C&T, které propadly o 2 %, prodeje převážily i u akcií Samsung Engineering, které ztratily 1,2 %.

Deset nejdražších značek světa

Nejdražší firmy světa. Jak vydělat na těchto obrech?

Newsletter