Spálené peníze? I to může být investiční příležitost

Záporné cash flow – situace, kdy podnik víc peněz vydává, než přijímá. Pro mnohé investory je to jasný signál k přesměrování svých financí jiným směrem. To však neplatí v případě světového experta na vaulace firem Aswatha Damodarana. Podle něj totiž mohou být firmy, které „spalují“ peníze, zajímavou investiční příležitostí.

„Pokud se snažíte vyhnout společnostem pouze proto, že mají záporné cash flow, osekáváte své portfolio o velkou část trhu zajímavých příležitostí,“ řekl Damodaran v rozhovoru pro CNBC. Podle něj je pro některé firmy toto „spalování“ peněz, klidně i na roční bázi, naprosto přirozené a ne nutně musí jít vždy o špatnou investici.

Co je tedy potřeba, aby investor rozpoznal dobrou investici od té špatné? Podle mistra valuací je nezbytné detailně prozkoumat samotný byznys, kterým se firma zabývá.

„Je nutné se zamyslet nad tím, jak bude celý byznys vypadat, když firma vykáže záporné cash flow. Vždy je lepší být optimistou, jelikož pesimismus v tomto případě znamená jasný konec,“ míní Damodaran. „Investoři musí mít neustále přehled o tom,o jak moc velký „sen“ se vlastně jedná.“

Zářným příkladem společnosti „spalující“ peníze je Tesla. Zatímco by se mohlo zdát, že její byznys nevede k ničemu jinému než k pozitivnímu cash flow, opak je pravdou.

Život v obří videohře? Aneb Když Musk kupuje Muska

 „Elon Musk svůj sen každoročně posouvá. To je pro investory velice těžké, jelikož se musí neustále přizpůsobovat,“ řekl Damodaran. Jeho slova nejlépe potvrzuje nedávné převzetí společnosti SolarCity. Přesně to je příklad kroku, který investoři nečekali, a v mnoha případech s ním ani nesouhlasili, zatímco Musk do světa vytruboval svou vizi o rozšíření arzenálu čisté energie, díky kterému dokáže každý klient Tesly uspokojit všechny své „čisté“ potřeby pod jednou značkou.

Damodaran takovou situaci přirovnává ke stavu, kdy proti sobě stojí nezhoubná verze utrácení peněz a ta zhoubná, přičemž Vy jako investor nevíte, která z nich nakonec zvítězí.

Newsletter