Španělská banka Santander se probouzí z komatu

O více než polovinu vylétl zisk největší španělské a v celoevropském měřítku klíčové skupiny Santander poté, co výrazně klesly rezervy na špatné úvěry ve Španělsku a oživily příjmy banky ve Velké Británii či Brazílii. Každý z trhů znamená zhruba pětinu ve výsledcích banky.

Čistý zisk banky dosáhl ve třetím čtvrtletí 1,61 miliardy dolarů po 1,06 miliardy dolarů před rokem. Očekáváno bylo 1,53 mld. USD. Vedení banky chce její hospodářské výsledky vrátit na předkrizovou úroveň – u ročního zisku kolem 9 miliard eur – do roku 2016. Úrokové příjmy vzrostly o téměř osm procent na 7,47 miliardy eur, zaostaly však za očekáváním. Rezervy na ztrátové úvěry klesly o osm procent na 2,78 miliardy eur.

Akcie Santander jsou letos do dneška výš o 7,4 %. To kontrastuje s 1,3% poklesem bankovního subindexu pro Evropu dle Bloomberg. 

Výsledky za 3Q14 jsou prvními od zářijové smrti dlouholetého šéfa banky Emilia Botína. Ten stál v čele banky téměř tři desetiletí a přeměnil ji z malého domácího úvěrového ústavu na největší banku v eurozóně podle tržní kapitalizace. Ve funkci ho vystřídala jeho dcera Ana, která předtím vedla britskou divizi. Ana je již čtvrtou z generace Botínu ve vedení Santanderu. Na stejné pozici totiž před jejím otcem Botínem působili i její dědeček a pradědeček, kteří se rovněž jmenovali Emilio.

Santander má přes 100 milionů zákazníků a hlavními trhy jsou Španělsko, Brazílie, Británie, Mexiko, Portugalsko, Německo, Chile, Argentina, Polsko a USA.

Newsletter