Španělské volby: Nejhorší porážka za 24 let

Španělská vládnoucí Lidová strana v nedělních místních a regionálních volbách získala nejvíc hlasů, ve většině regionů si ale kvůli úspěchu nových stran podle všeho nedokázala zajistit většinu. Výsledek je vnímám jako trest pro premiéra Mariana Rajoye po čtyřech letech hlubokých výdajových škrtů a řadě korupčních skandálů, napsala agentura Reuters.

Voliči v neděli rozhodovali o obsazení parlamentů ve 13 ze 17 oblastí a více než 8000 radnic, Ve všech regionech, kde se v neděli hlasovalo, budou obě velké strany muset zahájit koaliční jednání s menšími stranami.

Lidovcům přinesly nedělní obecní volby nejhorší výsledek od roku 1991. Strana přišla o absolutní většinu v Madridu a ve Valencii. Kdyby se levicové strany dohodly na koalicích, mohli by se lidovci poprvé po 20 letech dostat do opozice.

V hlavní městě Madridu sice Lidová strana získala 21 křesel v 57členném místním shromáždění. Těsně za nimi skončila koalice Ahora Madrid podporovaná levicovým hnutím Podemos, která získala o pouhé jedno křeslo méně. Socialisté skončili třetí s devíti mandáty, podle Reuters však lze očekávat, že se dohodnou na vytvoření koalice s Ahora Madrid. Vznik levicové koalice se očekává ve Valencii, kde by takový vývoj pro lidovce rovněž znamenal ztrátu kontroly nad městem.

Lidová strana se už téměř čtyři desítky let u moci střídá se Španělskou dělnickou socialistickou stranou (PSOE). Podemos, které se podle agentury Reuters často přirovnává k řecké krajně levicové straně SYRIZA, patří k novým „protestním“ hnutím, které v nedělních volbách zaznamenaly vzestup.

Text bude rozšířen.

Newsletter