Spekulanti, hodně štěstí při ukončení intervencí

V současné době je na českém kapitálovém trhu tématem číslo jedna ukončení intervencí ze strany ČNB. Je to dáno tím, že meziroční míra inflace v prosinci dosáhla skokově dvou procent, což je kýžený cíl ČNB (nepolemizujme, zda prospěšný či škodlivý). Kdy tedy ČNB skončí se svým závazkem udržovat dolní hranici směnného kurzu? S jistotou mohu tvrdit, že to dnes nikdo neví. Existují spekulace, logická vysvětlení, ale v konečném důsledku bude záležet jen na rozhodnutí bankovní rady a do hlav jejích členů nevidí nikdo.

Na trhu je spousta spekulantů, kteří věří, že koruna posílí. ČNB uměle drží kurz „nahoře“ a až skončí, tak prostě kurz půjde „dolů“ a spekulant na tom vydělá. Zní to logicky, že? Nicméně v mnoha případech se na trhu nestane to, co vypadá logicky, co „všichni“ očekávají a co je „tutovka“. ČNB může zvolit nějaký nestandardní postup při ukončení intervencí a výrazné posílení koruny nemusí vůbec nastat. Navíc jen za leden přiteklo spekulativního kapitálu na posílení koruny odhadem 13 miliard euro. To činí cca 8 % českého HDP (ano, za jeden měsíc přiteklo 8 % HDP). Spekulanti tedy při zavírání svých pozic budou mít problém najít protistranu, která od nich korunu koupí.

Graf níže z dílny investiční banky Goldman Sachs ukazuje vývoj aktuální ceny EUR/CZK (tmavá linka) a vývoj očekávané fundamentální ceny měnového páru EUR/CZK (světlá linka). Podle Goldman Sachs je tedy fundamentální cena EUR/CZK velmi blízko aktuální ceně EUR/CZK, což může být další argument proti výraznému posílení koruny.

Na to, jestli dojde k výraznému posílení koruny, si musíme počkat. Rád se nechám překvapit. Jako zastánce hodnotového investování mě nechává ukončení intervencí absolutně v klidu. Dlouhodobý investor si totiž žádné vrásky z posílení koruny nedělá, protože má své investice měnově zajištěny.

 

Newsletter