Sport a kryptoměny aneb Jak se živit koukáním na fotbal

Zdroj: Depositphotos

Máte rádi fotbal a kryptoměny? Pokud na tuto otázku odpovíte ano, tak je tento článek právě pro vás.

O kryptoměnách a blockchainu jste již určitě slyšeli. Tato slova poslední dobou zaznívají ze všech stran. Pojďme si dnes ukázat jedno z využití blockchainové technologie v praxi. Přináší nám úplně novou možnost, jak investovat peníze.

Konkrétně se jedná o fotbalovou fantasy hru od firmy Sorare. Sorare je francouzský start-up, který se rozhodl monetizovat nejpopulárnější sport světa  fotbal – pomocí technologie NFT. Tato společnost vydává oficiální licencované kartičky fotbalových hráčů. Každá kartička je zapsána jako NFT (non-fungible token) na blockchainové síti kryptoměny Ethereum, a je tedy unikátní. Jejich vlastník má ke kartičkám jedinečné vlastnické právo a může s nimi nakládat, jak sám uzná za vhodné. Hrát s nimi turnaje o hodnotné ceny, obchodovat s nimi nebo je vybrat z platformy Sorare a obchodovat s nimi na jiných decentralizovaných tržištích jako např. Opensea. O jak velký investiční potenciál svědčí fakt, že Sorare vybralo investici 680 milionů dolarů v druhém investičním kole. Do firmy investovala v tomto kole mimo jiné investiční banka Softbank a Sorare vybralo nejvíce peněz v druhém investičním kole v evropské historii

NFT je zkratka slovního spojení „non-fungible token“, což lze přeložit jako „nezastupitelný token“. Takový, který je jen jeden, a nejde s ničím zaměnit, na rozdíl od běžných měn i kryptoměn, kdy jeden dolar či bitcoin je zaměnitelný za jiný dolar či bitcoin. NFT si můžeme představit například jako sportovní sběratelskou kartičku, která byla vydána jen v jednom exempláři. 

Princip fantasy her

Princip fantasy her pro fanoušky sportu a fotbalu není potřeba dopodrobna představovat. Pro zopakování si ho ale v rychlosti shrňme. Jde o to, že fanoušci sportu, a je jedno jakého, skládají virtuální týmy z reálných profesionálních sportovců. S těmito týmy se pak mohou zúčastnit turnajů s ostatními fanoušky, a to s tím, že výkon jejich hráčů je odvozován na základě výkonů sportovců v reálných zápasech konkrétních lig. Je pravděpodobné, že u příležitosti velkých sportovních turnajů, jakými jsou fotbalové mistrovství Evropy nebo hokejové mistrovství světa, jste se už určitě s tímto formátem soutěží setkali. Hráči dostali imaginární rozpočet na zakoupení kartiček sportovců působících na turnaji a následně z nich složili tým a soutěžili proti ostatním na základě reálných výkonů sportovců v zápasech. Hráči, kteří během turnaje získali nejvíce bodů, vyhráli hodnotné ceny (Playstation, lístky na sportovní utkání…). Právě zde ale přichází revoluce díky blockchainu. Sorare se totiž rozhodlo vytvořit platformu, kde se tyto turnaje odehrávají nepřetržitě celý rok, a navíc namísto týmů z imaginárního rozpočtu do turnajů vstupujete se svými vlastními digitálními kartičkami. Ty si tedy jednou zakoupíte a už s nimi můžete hrát napořád. Pojďme si ukázat, jak to vlastně celé funguje.

Sorare platforma

V současnosti Sorare spolupracuje s více než 200 kluby napříč ligami z celého světa. Nechybí nejznámější fotbalové kluby jako Bayern Mnichov, Real Madrid, Barcelona, Liverpool a další. Díky tomu má Sorare jedinečnou možnost prodávat oficiální licencované kartičky sportovců, kteří za tyto kluby hrají. Hráč Sorare (investor) má následně možnost tyto kartičky zakoupit v aukci, které se pořádají na platformě Sorare. Veškeré zisky z prodeje kartičky v aukci jdou firmě Sorare. Firma si však zisky nenechavá pouze pro sebe. Z utržených peněz financuje ceny ve fantasy turnajích, které na své platformě pořádá 2x do týdne. Hráč v turnajích může vyhrát buď cenu v podobě kryptoměny ETH a nebo nových kartiček fotbalových hráčů, které můžete následně prodat na sekundárním trhu. Pro představu si prohlédněte graf tržeb z prodeje kartiček. V minulém rekordním měsíci platforma prodala kartičky v hodnotě přesahující 20 milionů euro.

Zdroj: Sorare
Zdroj: Sorare

Vývoj firmy Sorare

Sorare bylo založeno v roce 2018 Nicolasem Juliou a Adrienem Montfortem. Oba dříve pracovali pro francouzskou firmu Stratumn, která se zaměřuje na poskytování blockchainových řešení pro střední a velké podniky. Nicolas Julia zde pracoval jako viceprezident provozu a Adrien Montfort jako víceprezident pro Engineering. Měsíc po založení Sorare oznámilo 1. oficiální partnerství s belgickou nejvyšší fotbalovou soutěží Jupiler League. Následný růst platformy můžeme rozdělit do 3 období.

  1. 2019 – únor 2021: Zakladatelé si od začátku moc dobře uvědomovali nutnost řešení největšího současného problému blockchainu v podobě škálování, jelikož bez rychlých a levných transakčních poplatků by hru nikdy nemohli masově rozšířit. Důležitým milníkem je tak duben roku 2020, kdy se společnosti podařilo úspěšně migrovat hru ze sítě Loom na síť Ethereum, a tím být v ekosystému, který umožňuje použití druhých vrstev při řešení škálovacích problému. Firmě se během tohoto období podařilo navázat spolupráci s více než stovkou fotbalových klubů, např. s Bayernem Mnichov, Realem Madrid, PSG, Juventusem nebo Liverpoolem.
  2. Únor 2021 – září 2021: V únoru 2021 se Sorare podařilo získat investici 50 milionů dolarů v 1. investičním kole vedeném firmou Benchmark. Mezi investory se objevily i známí fotbalisté Antoine Griezmann a Rio Ferdinand nebo podnikatel Gary Vaynerchuk. Firmě se díky tomu daří organicky růst a lákat nové členy. Tomu napomáhá i fakt, že hru hrají samotní fotbalisté, kteří do hry investovali. Hráčská základna se za tuto dobu rozšířila z 5 tisíc platících hráčů na 30 tisíc platících. Nejdůležitějším milníkem bylo pak léto tohoto roku, kdy Sorare úspěšně implementovalo škálovací řešení ve spolupráci s firmou Starkware. Platforma tímto dokázala, že je schopna doručit a úspěšně implementovat i složitá technická řešení v oblasti blockchainu, a zvýšit tak svou hodnotu u investorů.
  3. Září 2021: Sorare se i díky tomu podařilo vybrat již zmíněných 680 milionů dolarů v druhém investičním kole. Ruku v ruce s tím začala růst i samotná platforma, jelikož se tímto řešením podařilo platformě výrazně snížit transakční poplatky spojené s prodejem kartiček, což firmu brzdilo v masovém růstu. Firma tak mohla konečně začít vydávat více kartiček, a tím přiblížit platformu i menším investorům. Oznámila spolupráci s německou Bundesligou a španělskou La ligou. V neposlední řadě firma také začala nabírat nové členy do svého týmu a vybírá si to nejlepší, co současný trh práce může nabídnout. Tým rozšířili lidé, kteří mají zkušenosti z firem jako Google nebo Draftkings. Firma plánuje v nejbližší době najmout 18 nových zaměstnanců. Zde pro představu kompletní seznam hledaných pozic

Jak začít?

Pro nákup kartiček a hraní turnajů je nejlepší si založit účet přímo na platformě Sorare, která funguje podobně jako centralizované burzy. Jak už bylo zmíněno, celý projekt běží na blockchainové síti kryptoměny Ethereum. Pro nákup hráčů na platformě tedy budete potřebovat na svůj účet poslat právě tuto kryptoměnu. Máte dvě možnosti. Buď ETH zakoupit přímo na platformě přes vaši kreditní kartu, nebo zaslat ETH z peněženky Metamask, která se dá s účtem spojit. V případě problémů je možné využít detailní návod k založení účtu

Po nahrání ETH si pak můžete zakoupit samotné kartičky fotbalových hráčů. Buď v aukcích, kde Sorare prodává nové kartičky, na sekundárních trzích od jiných hráčů nebo můžete poslat přímou nabídku majiteli hráče, který vás zrovna zaujal. Velkým plusem platformy je fakt, že transakční poplatky spojené s nákupem a prodejem hráče za vás platí Sorare. Samotná platforma pak využívá layer 2 scaling solution od firmy Starware, což jí umožňuje ušetřit na těchto poplatcích. 

Kartičky hráčů jsou vydávány jednou za rok, a to ve čtyřech variantách podle vzácnosti dané edice. Konkrétně:

  1. Limited – 1000 kartiček za sezónu
  2. Rare – 100 kartiček za sezónu
  3. Super Rare – 10 kartiček za sezónu
  4. Unique – 1 kartička za sezónu
Zdroj: Sorare
Zdroj: Sorare

Kartičky jsou pevně zapsány na blockchainu a nemohou být změněny. Sorare nabízí možnosti, jak upravit nabídku.

  1. Nemusí vydat všechny kartičky za danou sezónu, když je poptávka po kartičkách příliš nízká.
  2. Může vydat další variantu kartiček, když je poptávka po kartičkách moc vysoká.

Turnaje

Hráči mohou kartičky využít na hraní turnajů. Každý týden se hrají dva turnaje. Týmy se skládají z kombinace pěti hráčů. Pro vstup do hry potřebujete gólmana, obránce, záložníka, útočníka a post pátého hráče si vyberete podle libosti. Pro lepší pochopení jsem sestavil ukázkový tým.

Zdroj: Sorare
Zdroj: Sorare

Tým je v turnaji hodnocen na základě reálných výsledků sportovců v zápase. K jejich hodnocení se používá datový systém OPTA, který je hlavním zdrojem dat pro většinu fotbalových statistik. Nejlepší hráči v soutěži pak vyhrávají ceny v podobě kryptoměny Ethereum nebo nových fotbalových kartiček. Ty se následně dají prodat na trhu s hráči, který na platformě Sorare probíhá. Navíc je možné hrát i turnaj, kde každý hráč dostane cenu i pouze za to, že jeho tým dosáhne určité bodové hranice. Takový tým se dá v současnosti pořídit za cenu okolo 0,4 ETH (40 000 Kč). Pokud budeme konzervativně počítat s tím, že průměrný tým odehraje za sezonu cca 30 zápasů (mnoho lig má i více kol, a navíc některé týmy hrají evropské poháry), tak za sezónu náš tým může vydělat 30×0,01 ETH = 0,3 ETH (30 000 Kč) nebo 30×0,02 ETH = 0,6 ETH (60 000 Kč). Reálně tedy můžeme očekávat návratnost někde mezi 50 % až 150 % jenom za hraní hry a sledování fotbalu. Navíc se může zhodnotit i samotná kartička. Seznam cen pro turnaj vidíte na následujícím obrázku.

Zdroj: Sorare
Zdroj: Sorare

Je nutné podotknout, že konkurence v turnajích je každým dnem větší a větší, což jde ruku v ruce s faktem, že platforma zejména v posledních týdnech nabývá na popularitě. Na samotné platformě má v současné chvíli účet přes 200 000 hráčů a více jak 50 000 z nich už vlastní alespoň jednu kartičku. Z toho pak 20 000 hráčů vlastní více jak 10 kartiček. 

Zdroj: Sorare
Zdroj: Sorare

Ceny hráčů

Cena kartiček sportovců se vyvíjí podle jejich současné formy, čímž se otevírá prostor pro znalce fotbalu, kteří se ani nemusí zúčastňovat turnajů k tomu, aby na vlastnictví kartiček vydělali. Mohou nakupovat fotbalisty, kteří jsou z formy nebo případně mladé talenty, o nichž si myslí, že budou budoucími hvězdami. Pokud se tak opravdu stane, dá se předpokládat, že hodnota těchto sportovců doslova vyletí. Co se týče samotných cen kartiček, tak ty společně se zvýšeným zájmem o platformou a růstem ceny Etherea mají tendenci růst. Níže si můžete prohlédnout ceny 10 nejlépe hodnocených hráčů na platformě podle průměrného bodového zisku na zápas v posledních 40 zápasech(L40). 

Zdroj: Sorare
Zdroj: Sorare

Pozn: L40 označuje zkratku pro posledních 40 zápasů ve kterých mohl daný hráč nastoupit. Statistika pak ukazuje jeho průměrné bodové ohodnoceni na stupnici 0 – 100 bodů. (0 nejhorší, 100 nejlepší).

Transparentnost

Neposledním ale velmi důležitým faktem, který blockchain přináší do hry navíc, je transparentnost celé hry. Kartičky jsou zapsány na blockchainu, a tak je velmi jednoduché je dohledat a s tím i celou jejich historii. Díky tomu mohla vzniknout online živá databáze kartiček Sorare. Zde najdete informace jako např: kolik kartiček daného hráče bylo už vydáno, za jakou se prodává cenu, kdo ho vlastní, informace o turnajích, kdo vyhrál, jakou sestavu měl a spousta dalšího. Tím, že kartičky vlastníte, máte také samozřejmě možnost své kartičky z platformy vybrat a nakládat s nimi, jak chcete. Obchodovat s nimi na Opensea nebo se účastnit turnajů, které běží na jiných platformách než Sorare. Z toho vyplývá, že karty zůstanou použitelné a užitečné dokonce i tehdy, kdyby platforma jako taková zanikla. To je velký rozdíl a výhoda oproti tradičním centralizovaných hrám, do kterých hráči často investují vysoké částky bez možnosti jejich návratnosti.

Rizika

Na závěr se sluší dodat, jaká jsou rizika těchto kartiček. Tím hlavním je pravděpodobně centralizace projektu. Kartičky jsou vydávány firmou Sorare, která určuje pravidla hry. Pokud by se pravidla hry zásadně změnila, může ji opustit mnoho hráčů, a tím by mohla klesat hodnota kartiček. Nicméně samotné kartičky jsou ve vašem vlastnictví a přenositelné. Vznikla by tak pravděpodobně jiná platforma s turnaji, kde by se kartičky daly využít. Je ale otázkou, jestli je možné postupovat jinak, pokud chcete vydávat oficiální kartičky fotbalových hráčů. Musíte se dohodnout s kluby, aby vám daly právo tyto kartičky vydávat, a to nejde udělat jinak než skrze centrální autority. Na druhou stranu si pak můžete být jistí tím, že vlastníte opravdu oficiální kartičky. Zároveň má Sorare motivaci růst a vydělávat, z tohoto důvodu se bude snažit zachovat hru co nejatraktivnější. Proto je možné očekávat, že jejich sběratelská hodnota nezmizí ani při případném problému. Jedná se o ukázkové využití technologie blockchain a NFT v praxi herního průmyslu. Věci, které mají hodnotu, jako fotbalové kartičky, vám mohou přinášet pasivní příjem a zároveň můžete zhodnocovat své fotbalové znalosti.

Závěr

Osobně do hry vkládáme velké naděje směrem do budoucnosti. Do kartiček investujeme a skládáme tým s ambicemi na výhru v turnajích. Fotbal je nejpopulárnější sport na světě, který má přes 3 miliardy fanoušků, což značí obrovský prostor pro růst. V současné době je Rare kartiček pouze 100 za sezónu na jednoho fotbalistu. 

Pokud vás hra zaujala a máte další otázky, klidně napište na Twitteru. Rádi Vám je zodpovíme. 

Autoři: Jan Polák, Jakub Jedlinský, Petr Klement (Altlift)

Jan Polák je kryptoměnový analytik specializující se na platformu Sorare. Kromě toho má velký profesní přesah do makroekonomie a energetiky.

Ing. Mgr. Jakub Jedlinský Ph.D. vyučuje o měnových systémech se zaměřením na alternativní měny na VŠE. Od roku 2013 se věnuje problematice kryptoměn jako makroekonom a investor. Na toto téma přednáší rovněž mimo akademické prostředí a spolupracuje se soukromým sektorem. Je spoluzakladatelem společnosti Altlift s.r.o., která se zabývá krypto poradenstvím a aplikací DLT. Je rovněž technologickým expertem iniciativy Blockchain Republic. Má zkušenosti s nastavováním monetárních řešení v herních prostředích. Věnuje se testování fungování peněz pomocí konstrukce disekvilibriálních dynamických modelů, což se naučil během výzkumné stáže na Kingston University London pod vedením Prof. Stevea Keena.

Petr Klement je absolvent oboru Brand management and marketing communication na SDU v Dánsku. Specializuje se na mezinárodní marketing a obchod, branding a online. Ve volném čase se zajímá o technologie, věnuje se hudbě a sportu.

Zdroj: Sorare, Altlift

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter