Euro drží zisky kolem úrovně 1,2170 EURUSD, dolarový index se obchoduje na úrovni dnešní otevírací ceny. Z měn regionu je v zisku pouze zlotý. Koruna obrátila do mírné ztráty, stále se ale obchoduje pod 25,60 za euro.

Spotřebitelé v Německu dovolili ekonomice těsně růst

Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí těsně rostla a unikla tak recesi. Potvrdila to dnes zveřejněná finální data spolkového statistického úřadu. Hrubý domácí produkt největší evropské ekonomiky se od července do září zvýšil mezikvartálně o 0,1 %, po poklesu stejným tempem ve druhém čtvrtletí, a v meziročním srovnání vzrostl o 1,2 % po 1% růstu ve druhém kvartále.

Recese v Německu zažehnána. Francie překvapila

Dnešní zpřesněné údaje nabídly pohled na jednotlivé složky růstu ekonomiky. Výrazně přispěl růst soukromé spotřeby, který mezičtvrtletně zrychlil na 0,7 % z 0,1 % a zvýšil se nejrychleji za tři roky. Znatelně vzrostly také vládní výdaje a to o 0,6 % po 0,4% růstu ve 2Q. Silnější byly také obě složky zahraničního obchodu – růst vývozu zrychlil na 1,9 % z 1,2 % a dovozu na 1,7 % z 1,1 %.

Mírnější pokles oproti předchozímu období vykázaly kapitálové investice (-0,9 %, dříve -1,8 %) a investice do stavebnictví (-0,3 %, dříve -3,9 %). Pokles o 0,2 % pak zopakovala složka domácí poptávky.

Německé firmy se probírají z deliria, index Ifo roste

Obrat v náladě německých investorů. ZEW roste

Německá vláda v říjnu výrazně snížila odhad růstu domácí ekonomiky na letošní a příští rok. Letos má HDP podle nové prognózy stoupnout o 1,2 procenta namísto původně očekávaných 1,8 procenta a příští rok růst podle vlády pouze nepatrně zrychlí. Své výhledy pro růst ekonomiky zhoršily i přední německé ekonomické instituty a Mezinárodní měnový fond. 

Ponurý výhled Bundesbank: Německo nebezpečně blízko recese

Německo sráží výhled růstu ekonomiky. Bude investovat

Newsletter