Spotřebitelská důvěra ani aktivita v americkém průmyslu nenesou další špatné zprávy

Celonárodní americký report o aktivitě v průmyslu dle institutu ISM nepřinesl další „jobovku“ po včerejším prudce negativní údaji o shodně laděném průzkumu pro oblast Chicaga. Očekáváná korekce níž se nedostavuje ani u průzkumu sentimentu mezi spotřebiteli dle Univerzity Michigan. Obě čísla by pro americké akcie měla být podporou, což dokázal okamžitý obrat S&P 500, DJIA i Nasdaqu k růstu. Nervozitu pak ale dokázalo stažení indexů zpět k nule či do mírného záporu.

Spotřebitelé chladnější proti červnu, další rána ale nepřišla

Negativní předhodnocení proti předběžnému číslu 81,8 bodu bylo očekáváno k úrovni 81,5 bodu u indexu spotřebitelské nálady Univerzity Michigan a Reuters. To se nepotvrdilo, naopak potvrzen byl předběžný odhad. Ten i tak znamená zhoršení z 82,5 bodu v červnu. Nepříjemné je zejména třetím měsícem v řadě zhoršování části průzkumu, která hovoří o výhledu spotřebitelů pro příští půlrok (71,8 bodu z 73,5 bodu v červnu, nad konsensem 71,5 b.). Zhoršil se ale i index hodnocení současných podmínek (97,4 z 96,6 bodu, konsensus 97,1 b.).

Průzkum dále ukázal na růst inflačních očekávání mezi spotřebiteli. Na ročním horizontu je to u spotřebitelské inflace (CPI) nově 3,3 % z 3,1 %, na dlouhém (a dosti teoretickém) horizontu pěti až deseti let pak opačně 2,7 z 2,9 procenta.

ISM z průmyslu rozptyluje strach po Chicagu

Ránu americkému obchodování včera zasadil Chicagský index nákupních manažerů, který je uznávaným ukazatelem podmínek v amerických firmách a předpovědí blízkého vývoje ve výrobě. Ten v červenci propadl nejprudším tempem od října roku 2008 na hodnoty nejnižší od června loňského roku a investoři s obavou očekávali, co se dnes dozvědí od ISM. Report ale sentiment podržel.

Hodnota indexu nákupních manažerů dle ISM roste na 57,1 % z 55,3 %, což znamená expanzi amerického průmyslu 14. měsícem v řadě. Hodnota 50,0 % dělí expanzi od útlumu.

Silného růstu o 4,5 % na 58,9 procenta se dostalo dílčímu indexu nových objednávek – předstihovému ukazateli pro vládní statistiku objednávek v průmyslu a následně i měsíčního reportu o průmyslové výrobě. Ještě výrazněji vzrostl subindex zaměstnanosti – o 5,4 % na 58,2 procenta. Zlepšení trvá 13. měsíc. Celkové vyznění reportu je kladné. Na pružnější zlepšování ukazují dílčí zjištění reportu, jdoucí celkově za americkou ekonomikou i zpracovatelským sektorem.

Newsletter