Spotřebitelská inflace v USA překvapila nejprudším růstem za víc než rok

(Rozšířeno 14:50) Inflace ve Spojených státech se posouvá v rozporu s odhady a naopak blíž cíli Fedu. Údaj o růstu cen u spotřebitelů v květnu přinesl nárůst nejvyšší za poslední více než rok, přesně od února 2013. Proti dubnu široká míra cenového růstu dosáhla 0,4 procenta, očištěná o volatilní složky potravin a paliv 0,3 procenta.

V obou případech je to vývoj opačný proti očekáváním. U celkového CPI se čekalo zvolnění na 0,2 procenta z 0,3 procenta v dubnu. Směrem výš celkové číslo tlačily elektřina, potraviny či paliva. U potravin jde o nejprudší skok od srpna roku 2011. Roční inflace dosáhla hodnoty 2,1 procenta, i desetinku vyšší proti dubnu.

Zveřejněný růst inflace nečekal žádný z agenturou Bloomberg oslovených ekonomů (odhady od 0,0 do 0,3 %) a otevírá nový prostor pro přemýšlení Fedu s tím, jak se meziroční číslo sune k jeho cíli. Ten je nicméně definován jinak, odvozen od spotřebitelských výdajů a cen v rámci nich placených. Za 12 měsíců do dubna tato míra dosáhla 1,6 procenta, květnový údaj bude zveřejněn 26. června.

Souběžně s reportem inflace byla zveřejněna započatá výstavba a stavební povolení za květen. Zahájená výstavba v květnu klesla, celkové číslo ale druhým měsícem v řadě převýšilo jeden milion transakcí v anualizovaném (přepočet měsíčního vývoje na celý rok) a sezónně očištěném vyjádření. Počet vydaných stavebních povolení dosáhl anualizovaných 991 tisíc, což znamená zhruba 6% pokles.

 

Realitní trh v USA: mírně slabší započatá výstavba, méně stavebních povolení

 

Newsletter