Spread mezi výnosy amerických a německých dluhopisů na maximech

Rozpětí mezi výnosy amerických a německých dluhopisů se minulý týden dostalo na nová maxima (viz graf). Je tato prohlubující se divergence pouhou reakcí na akci ECB z minulého měsíce v kombinaci s pozitivními údaji z amerického trhu práce nebo je v tom něco víc?

Část odpovědi lze hledat ve slabších ekonomických údajích z Německa. Země, jenž vytáhla eurozónu z recese, zažívá v poslední době ne až tak pozitivní období. Nedávná expanze Německa byla tažena jak exportem, tak i lepší ekonomickou situací států v Eurozóně. A zatímco německá domácí poptávka zůstává poměrně silná (viz maloobchodní PMI), slabost v exportu se začíná projevovat.

Průmyslová výroba v Německu pokračuje v propadu

Známky této moderace růstu byly viditelné již nějakou dobu, včetně výrobní PMI zprávy, slabšího ekonomického sentimentu a dokonce i slabších údajů o nezaměstnanosti. Většina ekonomů nic takového nepředpokládala a někteří z nich toto přisuzovali slabšímu růstu v Číně, jejíž ekonomika je pro Německo zásadní, zejména z důvodu jejich obchodní provázanosti.

Přesto však německý hospodářský růst zůstává silný na relativní bázi. Mimo to se také očekává lepší druhá polovina roku a to i díky konsensu, jež předpokládá zlepšení stavu čínské ekonomiky (viz graf). Některé z těchto optimismů vychází z domněnky, že američtí spotřebitelé začnou více využívat svých kreditních karet, jejichž bilance se ocitají na vysokých hodnotách, a popoženou tak americký import (viz tabulka).

Mimo to, německá vláda se i nadále zaměřuje na obchodní expanzi do zahraničí a to zejména s ohledem na nedávné zpomalení. Jako příklad této snahy o obchodní expanzi lze uvést víkendovou návštěvu Číny německou kancléřkou Merkelovou. Němečtí analytici věří, že výlet Merkelové byl zaměřen na udržení a případné prohloubení čínsko-německých vtahů.

Summa summarum, v momentě, kdy se situace ohledně německé ekonomiky na základě ekonomických údajů začne zlepšovat, lze s velkou pravděpodobností očekávat i zmenšení spreadu mezi německými a americkými dluhopisy. Něco takového se však nestane přes noc a tak lze i nadále očekávat vysoké hodnoty tohoto rozpětí.

Newsletter