Stahují se nad americkým trhem nemovitostí mračna?

Souběh faktorů jako je volatilita na veřejných trzích, zpřísnění regulací, splatnost půjček a nejisté zahraniční kapitálové toky vytváří poryv volatility u amerických obchodních nemovitostí, varuje Pimco. „Nad americkým trhem nemovitostí se stahují mračna,“ upozorňuje stratég John Murray. Proč?

Pimco dodává, že volatilita by mohla v příštím roce vést k propadu cen na tzv. cenných papírech zajištěných hypotékami na obchodní nemovitost až o pět procent. Od finanční krize se ceny těchto dluhopisů, které v roce 2008 samozřejmě dostaly silný úder, zotavily. Pimco vysvětluje zlepšení výkonu poptávkou po komerčních dluhopisech a varuje, že chuť k jídlu se pravděpodobně v nadcházejících měsících vytratí.

„Kapitálové toky rostly v průběhu minulého roku nestabilně zejména kvůli obavám nad zvýšením úrokových sazeb a v nedávné době také skrz politickou a ekonomickou nejistotu v Číně,“ poznamenal Murray. „I když tato nestabilita začala na veřejných trzích s obchodními nemovitostmi, nafoukla také soukromé CRE trhy (ne ty hlavní).“

Stovky miliard cenných papírů zajištěných hypotékami na obchodní nemovitost emitovaných před deseti lety čeká v průběhu příštích tří let ztráta a chuť po vyšších výnosech než nabízí CMBS vytváří tlak na schopnost dlužníků získat nové financování a to tlačí na ceny dluhopisů. K obavám přispívá také zmenšující se základna kupujících, což se shoduje se zvýšenou volatilitou cen, varuje Pimco.

Nové regulace po finanční krizi z roku 2008 omezily expozici finančních podniků „do rizikových aktiv“. Banky musely zkrátit svůj obchodní majetek, vysvětluje Pimco. Zároveň je zde také nedostatek bank v pozici tvůrců trhu – také jeden z faktorů spojených s obrovskou houpačkou v cenách.

Pimco však také dodává, že ze zeštíhlování mohou plynout možnosti, a to jak u nemovitostí, tak u cenných papírů. Denní výnosy realitních investičních trustů měly od začátku roku 2015 71procentní pozitivní vztah k širšímu S & P 500. „Pro flexibilní kapitál by tato bouře mohla být vskutku vítaná,“ dodal Murray.

Čtyři velká čínská rizika podle PIMCO

Newsletter