Standard & Poor’s: Eurozóna letí pouze na jeden motor

„Houstone, máme problém,“ zní z evropské ekonomiky. Potíže potvrzuje i hlavní ekonom ratingové agentury Standard & Poor´s. Ve své poslední zprávě přirovnal Jean-Michel Six eurozónu k letadlu, „letícímu pouze na jeden motor a bojujícímu o výšku“.  Ačkoli existují důvody k naději, že se ekonomika na vyšší letovou hladinu opět dostane, „předkrizová letová dráha“ robustního růstu není na pořadu dne.

Six poznamenává, že neklidná situace na globálním trhu způsobila „střemhlavý pád finančních podmínek… Ten vzal také vítr z plachet eurozóny“. Přestože se regionální podmínky, podle něj, od té doby zlepšily – zejména kvůli sadě akomodativních opatření ze strany Evropské centrální banky – eurozóna až příliš spoléhá na domácí spotřebu.

Ve čtvrtek opět zasedne bankovní rada ČNB. Jak vážná bude debata kolem záporných sazeb? I na to jsme se ptali ekonomů v anketě Roklen24.

Posted by Roklen24 on Sunday, 27 March 2016

Pro ilustraci – spotřeba představuje 55 procent hrubého domácího produktu regionu a odpovídala za „monstrózní“ ekonomický růst od roku 2014 až ze 72 procent. Tato závislost na spotřebu přináší rizika, upozornil Six. Zde se bere ono přirovnání k letadlu a jednomu motoru.

Navzdory mírnému optimismu upravuje S&P růstové a inflační prognózy pro letošní rok a rok 2017. Návrat k růstu z před krizového období je nepravděpodobný. Podle jejich předpovědi poroste eurozóna v letošním roce o 1,5 procenta (což je pokles oproti původní listopadové předpovědi, která byla 1,8 procenta) a o 1,6 procenta v roce 2017.

Daleko „podstatnější“ je revize inflačních prognóz. V letošním roce předpovídá agentura inflaci na úrovni 0,4 procenta. Loňská listopadová predikce inflace byla na úrovni 1,1 procenta. Co se zaměstnanosti týče, agentura ji v regionu očekává na úrovni 10,2 procenta v tomto roce a 9,7 procenta v roce následujícím. 

Klub záporných sazeb: Proč to funguje jen někde?

Newsletter