Starbucks spravuje více hotovosti než řada bank

Někteří lidé si ukládají peníze do banky. Někteří si schovávají hotovost pod svou matraci. Nyní je tu ale nové místo, kam si lidé vkládají peníze: na své Starbucks účty.

The Wall Street Journal nedávno vyhodnotil data z S&P Global Market Intelligence, aby zjistil, kam lidé dnes ukrývají své peníze. Do průzkumu byly zahrnuty banky, subjekty jako PayPal Holdings Inc. a další nebankovní instituce.

Starbucks Corp. spravoval na svých zákaznických kartách a prostřednictvím své mobilní aplikace od prvního čtvrtletí roku 2016 zhruba 1,2 miliardy dolarů. Vložené peníze může zákazník využít k nákupu nápojů, jídla či jiného zboží.

Od druhého čtvrtletí letošního fiskálního roku 41 % transakcí Starbucks v USA a v Kanadě bylo provedeno použitím Starbucks karty (na 24 % transakcí v maloobchodech USA řízených touto společností byla použita mobilní aplikace Starbucks). Vyplývá to z údajů, které Starbucks poskytl MarketWatch. Společnost měla ve druhém čtvrtletí v USA 12 milionů aktivních a věrných členů.

„Jenom během Štědrého dne Starbucks prodá miliony dárkových poukazů,“ řekl zástupce Starbucks MarketWatch o nákupní sezóně Vánoc roku 2015. Data ze Starbucks převyšují vklady v mnoha finančních institucích včetně California Republic Bancorp, Mercantile Bank Corp. a Discover Financial Services, jak lze vidět na grafu výše.

Starbucks zdaleka překonává také Green Dot Corp., který je jeden z největších poskytovatelů předplacených karet, jenž má na vkladech 560 milionů dolarů. Takové předplacené karty jsou často užívány spotřebiteli, kteří nemají klasický bankovní účet. Všem známý PayPal má celosvětovou bilanci spotřebitelských účtů ve výši 13,02 miliardy dolarů za první čtvrtletí tohoto roku.

Na vrcholku seznamu Wall Street Journal je Bank of America Corp. s vklady ve výši 427,19 miliardy, následně J. P. Morgan Chase & Co. s 383,28 miliardami a U. S. Bancorp s 80,27 miliardami dolarů. Na posledním místě žebříčku Wall Street Journal se pak nachází Beneficial Bancorp Inc. se 410 miliony dolarů.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter