Americké výnosy i po slabé aukci 7letého bondu klesly. Dolar oslabila vinou komentářů z Fedu nad 1,1000 za euro. Měnám regionu pomohl slabý dolar a pokles výnosů. Koruna pod 24,30 za euro.

Startup Kitchen podcast: Vzestup a pád startupu Theranos

zdroj: Startup Kitchen

Ze startupu Theranos – původně slibující revoluci ve zdravotnictví – se nakonec vyklubal podvod. Skoro by se dalo říct, že rčení „fake it till you make it“ se zde aplikovalo v extrémní podobě. Jaké ponaučení tento případ přináší? Na to se zaměřil aktuální podcast Startup Kitchen.

Podcast má tentokrát jinou podobu. Startup Kitchen uspořádal promítání dokumentu o firmě Theranos, kterému předcházela debata. Vystoupili v ní Jana Dusheke (Seed Starter České Spořitelny), Honza Husták (Hustákomunikejšn), Ondřej Zemek (Sparring Legal) a Petr Štěpánek (Macromo). Dnešní epizoda česky mluveného podcastu (90 minut) zachycuje tuto debatu.

Kauza Theranos: Elizabeth Holmes založila společnost Theranos v 19 letech. Jejím cílem byla revoluce v laboratořích prostřednictvím krevních testů, které lze provádět rychle a za použití velmi malého množství krve. V roce 2014 měla její firma hodnotu devět miliard dolarů a dokázala do svého vedení získat významná jména jako například Henry Kissinger. O rok později však bublina splaskla. Deník The Wall Street Journal zveřejnil kritické zprávy o možnostech této technologie. Následovaly další zprávy o nefunkčnosti řešení Theranosu. V roce 2018 byli Holmes a prezident společnosti Ramesh „Sunny“ Balwani obviněni z podvodu. Elizabeth Holmes byla v lednu 2022 odsouzena k odnětí svobody na 11 let a 3 měsíce, k výkonu trestu nastoupila letos v květnu.

Co v diskuzi mimo jiné zaznělo?

20:45 I v Evropě máme zkušenosti s korporátními podvody. Čerstvým příkladem je krach německé společnosti Wirecard.

28:25 Proč byla Elizabeth Holmes takovým mediálním magnetem? Může za to asi více faktorů. Jednak nabízela produkt přímo pro koncového spotřebitele a jednak to bylo něco fyzického, hmatatelného.

44:30 Regulace ve zdravotnictví rozhodně mají svoje opodstatnění. Fungují taky i jako bariéra vstupu.

52:20 PR Elizabeth Holmes pomáhalo, že je žena. Díky tomu se mnohem snadněji dostala do médií.

Tato epizoda je součástí série podcastů středoevropské platformy Startup Kitchen, kde se tvoří úspěšné recepty pro podnikatele, inovátory a obecně startupisty, kteří chtějí měnit svět k lepšímu. Startup Kitchen propojuje venture capital investory s nejnadějnějšími projekty ve střední Evropě.

Newsletter