Startup, který pomáhá přistěhovalcům na vlastní nohy

Podnikatelka Cindy Chen žijící ve Vancouveru, která se do tohoto kanadského města přestěhovala z USA, pomáhá prostřednictvím svého FinTech podniku postavit se nově příchozím na vlastní nohy. Jednou z takových osob, emigrujících do této severoamerické země, je i Fares Toumi.

Toumi je marketingovým poradcem původem z Jordánska, který se před rokem přestěhoval do Vancouveru se svou mladou rodinou a rozhodl se raději pracovat na vlastní pěst, než aby si našel stabilní placené zaměstnání. „Začal jsem dělat na své vlastní věci, vytvářel si s lidmi nová spojení, a poznával v komunitě mnoho nových lidí,“ řekl Toumi.

Jeho podnikání stabilně rostlo, ale když jeho matka v Jordánsku v květnu onemocněla, Toumi neměl dostatek peněz na to, aby jí poslal domů kvůli potřebné operaci. Řekl, že banky mu nepůjčí peníze, jelikož neměl žádnou úvěrovou historii a ani nevlastnil v Kanadě žádný majetek, jelikož žil v zemi méně než jeden rok. Banky byly podle něj beznadějný případ.

FinTech

Finanční technologie neboli FinTech společnosti vyplňují tuto servisní mezeru a vytváří na globálním trhu obchod v hodnotě 13 bilionů dolarů. Z 515 FinTech společností v Kanadě je asi 100 založeno v Britské Kolumbii kvůli tamní silné podpoře finančně technologického sektoru, říká Christine Dunhaime, výkonná ředitelka společnosti DFI. Generální ředitelka Amber Financial Services Cindy Chen považuje FinTech za „Uber“ bankovního sektoru.

Pomáhání ostatním

Chen byla inspirována zahájit své podnikání, které nabízí nezajištěné úvěry, poté, co prožila svou vlastní zkušenost se stěhováním se z USA do Vancouveru před čtyřmi lety. „Neměla jsem dostatek peněz na zaplacení nájemného. Vypůjčila jsem si peníze od přátel, ale ne každý měl štěstí jako já,“ řekla 30letá podnikatelka. „Znám tu bolest, proto chci, aby moje firma pomáhala lidem.“

Existuje skupina lidí, které by měly být poskytovány úvěry, ale nejsou jenom kvůli tomu, že tradiční banky přikládají příliš velkou váhu určitým typům dokumentace, vysvětluje Chen.

Amber Financial Services používá na rozdíl od bank jiné metody. Příkladem mohou být staré bankovní výpisy ze země, odkud přistěhovalec přišel, které postačují k tomu, zda má nárok na úvěr. Studenti, kteří potřebují pomocí úvěrů splatit školné, mohou úvěr získat za předpokladu, že pracují alespoň na částečný úvazek. Podle Chen žádná z bank nenabízí v Kanadě takové podmínky jako její firma.

Chen spustila svůj startup před čtyřmi měsíci a jeho služby využilo už asi 1 000 lidí včetně Toumi. Díky půjčce byl schopen zaplatit za operaci své matky, která stála více než 10 000 dolarů, a nyní splácí úvěr v měsíčních splátkách za „docela rozumnou“ úrokovou sazbu ve výši asi 10 procent.

Chen doufá, že se její podnikání bude i v budoucnu dále rozvíjet. „Věříme, že jsme schopni nabídnout malé podnikatelské úvěry přistěhovalcům a mladé generaci za účelem vytváření pracovních příležitostí.“

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter