Evropské výnosy rostou rychleji než americké díky lepším revizím evropských PMI. Dolar obrátil do ztráty nad 1,0480 za euro. Měny regionu drží ztráty. Koruna nad 24,50 za euro.

Startupové prostředí ženám stále nepřeje

Startupy zůstávají doménou mužů, ke kterým míří dominantní část investic. Například v sousedním Německu šlo v roce 2020 více než 87 procent kapitálu do čistě mužských projektů. V dalších evropských zemích se to nijak výrazně neliší. Není proto divu, že vznikají iniciativy s cílem pomoci ženám investovat do nově začínajících firem. Jednou z těchto iniciativ je Lumus Investment Collective, jejíž spoluzakladatelka, Vladimíra Činčurová, byla hostem podcastu SWCSummit.

Lumus za rok fungování vytvořil komunitu zhruba tří set žen. Ne všechny patří mezi investorky, naopak, spousta z nich se zde chce investování naučit. Pustí se tím na zatím nepříliš zorané pole. Zatímco v USA ženy tvoří více než třicet procent investorů, u nás je to je přibližně jen polovina.

Vladimíra se kolem startupů pohybuje v podstatě celý svůj profesní život. V současné době pracuje v Microsoft for Startups, v projektu zaměřeném na pomoc startupům. Microsoft tím chce podpořit inovativní ekosystém s velkým potenciálem. Její úkol spočívá ve skautingu potenciálních účastníků a jejich následné péči.

Proč se městu Austin, kde strávila část studia, přezdívá texaský Silicon Valley? Pomáhá jí v práci se startupy její zájem o psychologii vztahů? Poslechněte si podcast Kateřiny Syslové s Vladimírou Činčurovou.

Co v rozhovoru mimo jiné zaznělo?

2:50 Spousta startupistů bere Microsoft jako neflexibilní korporaci. Proto se na projekt Microsoft for Startups nedívají s velkou důvěrou. Vladimíře pomohlo, že byla aktivní na startupové scéně, a firmy ji už proto znaly.

14:00 Lumus spojuje angel investorky, jinak ale ve startupovém světě existuje velký nepoměr mezi muži a ženami. Chtějí proto k investování přivést více žen.

32:00 Co je na startupech přitažlivé? Často se v nich nacházejí lidé s velkým zaujetím a snahou změnit svět a udělat ho lepším.

43:00 Do startupové komunity se dá nejlépe dostat svou aktivitou – nacházet se tam, kde jsou startupy, jako například coworkingová centra nebo networkingové akce.

Tato epizoda je součástí série podcastů k Startup World Cup and Summit. Finále této soutěže proběhlo 6. října 2021. Vítězem se stal český startup Tatum Blockchain Services, který se soustředí na rozvoj aplikací na technologii blockchain.

Newsletter