Stash a Green Dot. Příležitost pro investory i „nebankovní“ lidi

Stash, finanční aplikace oblíbená mezi začínajícími investory, kteří se teprve učí, jak funguje trh, míří do bankovnictví. Společnost oznámila, že zavede sadu mobilních bankovních služeb cílených na ty, kteří pokulhávají v systému tradičních bank. Služby zahrnují bankovní účty s debetními kartami, žádné poplatky za přečerpání účtu, přístup k síti volných bankomatů po celých Spojených státech, stejně tak i finanční poradenství týkající se výdajů, spoření, investování a plánování na důchod.

Z tohoto startupu samotného se nicméně banka nestane. Místo toho Stash uzavřel spolupráci s Green Dot Corporation a jeho dceřinou společností Green Dot Bank, což je místem, kde budou uloženy účty zákazníků. To znamená, že účty u aplikace Stash budou chráněny FDIC pojištěním, stejně jako jsou chráněny účty ostatních bank. 

Představení bankovních služeb společnosti Stash přichází v době, kdy trh s finančními aplikacemi začal rychle těžit z nezájmu mladších uživatelů o standardní banky s fyzickými pobočkami a vysokými poplatky, stejně tak těží i z využívání technologií pro správu peněz znalými mileniály.

Je zde také zvýšený zájem velkých hráčů o nalezení nových způsobů, jak posloužit „nebankovním“ lidem. To jsou dnes ti, kteří často spoléhají na poskytovatele půjček s vysokými úroky, nebo ti, kteří stále chodí do banky vkládat šeky, aby získali hotovost, a to vše bez vlastního bankovního účtu.

Mluví se také o tom, že společnost Amazon jedná s bankami o spuštění svých vlastních bankovních služeb orientujících se na spotřebitele. K tomu dále PayPal oznámil zahájení vlastních bankovních produktů pro nebankovní zákazníky. Navíc také P2P aplikace pro převod peněz, včetně Venmo od PayPal nebo konkurenční Square Cash, se dostávají do sféry bankovnictví tím, že svým uživatelům poskytly debetní karty k jejich online účtům. V dnešní době je opravdu nespočet digitálních bankovních služeb, ze kterých lze vybírat, pokud člověk nevyžaduje banku s pobočkami. Mezi takovými společnostmi jsou například Simple od BBVA, Chime nebo Varo Money.

Jinými slovy, aplikaci Stash čeká opravdu silná konkurence.

Nicméně velkou výhodou společnosti je to, že není pouhým poskytovatelem bankovních služeb. Stash také nabízí služby, které pomáhají učit zákazníky investovat, spořit a plánovat finanční budoucnost. Aplikace ale také umí zautomatizovat velkou část aktivit potřebných k vytvoření krizových fondů nebo IRA.

Společnost má za cíl vnést náhledy do svých bankovních služeb, což umožní zákazníkům sledovat své výdajové návyky a pracovat s technologií „Stash Coach“ pro finanční poradenství.

Stash již dříve uvedl, že jeho další kroky budou směřovat k bankovnictví. V únoru měl mít 1,5 milionu zákazníků, dnes toto číslo překročilo již 2 miliony. Je také uváděno, že se každý týden připojí zhruba 40 000 nových klientů. Průměrnému uživateli aplikace Stash je 29 let, ačkoli širší vize společnosti je zaměřená na spotřebitele jakéhokoli věku, který si žádá jednodušší mobilní nástroje pro bankovnictví, spoření a investování. 

 „Existuje více než 100 milionů Američanů, kteří potřebují bankovní produkt v podobě takového, jaký vytváříme se společností Green Dot. Stash je zavázán k tomu, aby byl věrným partnerem, ale také zdrojem podpory našich klientů,“ uvedl Brandon Krieg, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Stash.

Nedávné oznámení společnosti bylo zaměřené na její spolupráci s Green Dot, avšak nebylo zmíněno, kdy dojde k vypuštění těchto bankovních služeb pro všechny uživatele. Společnost také nesdělila, jak bude vypadat její struktura poplatků, pouze uvedla, že tyto informace budou zveřejněny, až se přiblíží jejich spuštění.

Nicméně aplikace Stash pro investory je volně ke stažení na iOS a Android.

O Stash jsem psali již v článku Rok 2018: Sedm startupů, které si zaslouží pozornost

Newsletter