Státní dluh se daří stabilizovat, cílem by měla být jeho redukce

Státní dluh České republiky klesl ve třetím čtvrtletí o 297 milionů korun na 1,683 bilionu korun. Proti konci roku se dluh snížil o 332 milionů korun. Informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadal dluh zhruba 161 tisíc korun.

Po 16 letech dvouciferných nárůstů v procentním vyjádření se od loňského roku – tedy ještě částečně zásluhou Nečasovy vlády – daří státní dluh stabilizovat. Letošní rok to podle všeho potvrdí.

Dlouhodobě je ovšem kýžené státní dluh začít redukovat. Vláda ovšem počítá s jeho stabilizací v příštích letech na úrovni kolem 1,7 bilionu korun. Pokud se ekonomika bude vyvíjet podle očekávání a poroste tempy dvou nebo tří procent, měla by vláda být ambicióznější a zasadit se jak o nižší rozpočtové schodky (pro příští léta počítá se schodky 95 až 100 miliard korun), tak o redukci státního dluhu.

V poměru k hrubému domácímu produktu je ovšem veřejné zadlužení České republiky, jehož podstatnou složkou je právě státní dluh, v kontextu zemí Evropské unie podprůměrné. V daném ukazateli jsme na tom lépe než země jako Německo, Rakousko, Finsko či Nizozemsko, o takzvaných periferních státech eurozóny ani nemluvě.

Newsletter