Na devizových trzích je patrní rizikově averzní nálada projevující se v silnějším dolaru. Ten proti euru testuje hranici 1,1700 EURUSD. Risk-off sentiment oslabuje měny regionu. Koruna se posunula k úrovni 25,40 za euro.

Stavebnictví: „Nemocný muž“ české ekonomiky se uzdravuje

Stavební produkce v dubnu 2015 vzrostla meziročně reálně o 10,2 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 4,7 procenta stavebních povolení více a jejich orientační hodnota klesla o 3,3 procenta. Bylo zahájeno meziročně o 49,9 procenta bytů více. Dokončeno bylo o 34,2 procenta bytů více.

Stavebnictví zůstává „nemocným mužem“ české ekonomiky, ale jeho stav se znatelně zlepšuje. Oproti stejnému období roku 2008 je stavební produkce sice stále o více než pětinu nižší, ale zejména produkce v inženýrském stavitelství dojem značně napravuje. Její úroveň je meziročně téměř o pětinu vyšší. Zřetelně se projevují vládní výdaje na infrastrukturní projekty.

Pozemní stavitelství roste pomaleji, avšak například takřka padesátiprocentní meziroční nárůst počtu zahájených bytů působí impozantně. Trhu s novými byty nahrává prostředí bezprecedentně nízkých úrokových sazeb, které značí historicky rekordně levné hypoteční úvěry.

Newsletter