Z ekonomického kalendáře nás odpoledne čekají už jen data ohledně žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA. Dopoledne zveřejněný index cen výrobců za eurozónu (výsledek výrazně nad očekávání) euru pomáhá na silnější úrovně. Hlavní měnový pár se přibližuje hranici 1,1350 EURUSD. Koruna se posunula do okolí 25,40 EURCZK. Zlotý pokračuje v prudkém posilování a na páru s eurem se posunul do okolí hranice 4,60 EURPLN.

Stavebnictví stále zůstává „nemocným mužem“

Stavebnictví se stále nachází hluboko pod svojí předkrizovou úrovní z roku 2008. Z těchto „hloubek“ mu v posledních měsících vehementně pomáhá dočerpávání eurofondů. Prostředky z eurofondů míří zhusta do inženýrského stavitelství (renovace a výstavba infrastruktury apod.), které v srpnu výhradně přispěly k růstu stavebnictví jako celku.

Stavební produkce v srpnu 2015 vzrostla meziročně reálně o 4,7 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 1,6 procenta stavebních povolení méně a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 14,3 procenta. Bylo zahájeno meziročně o 31,9 procenta bytů více. Dokončeno bylo o 12,3 procenta bytů méně.

Růst stavebnictví jako celku ale pozoroval snad každý, kdo se během prázdnin pohyboval po tuzemských dopravních komunikacích, ať už jakéhokoli druhu. Uzavírky, přeložky a výluky MHD byly všudypřítomné.

Naopak pozemní stavitelství je stále bezkrevné, v srpnu se dokonce propadlo. Vzhledem k tomu, že efekt dočerpávání eurofondů je jen přechodného rázu, nelze zdaleka tvrdit, že by stavebnictví krizi překonalo. Zůstává „nemocným mužem české ekonomiky“, jakkoli to díky eurofondům nemusí být na první pohled patrné.

Newsletter