Dolar zahajuje týden mírně silnější jak proti euru, tak ve vyjádření dolarového indexu. Silnější dolar proti euru je rizikem potenciálně slabší koruny obchodující se nad 27,20 za euro.

Stavebnictví zůstává „nemocným mužem“ české ekonomiky

Stavební produkce v září 2015 vzrostla meziročně reálně o 2,4 procenta. Stavební úřady vydaly meziročně o 2,4 procenta stavebních povolení více a orientační hodnota těchto povolení vzrostla o 15 procent. Bylo zahájeno meziročně o 6,3 procenta bytů více. Dokončeno bylo o 6,7 procenta bytů více.

Stavební výroba rostla v září letos zatím nejpomalejším tempem.  Po jistém vzepětí stavební produkce v první polovině letošního roku, a zejména v jeho druhém čtvrtletí, se do pozemního stavitelství dostavuje bezkrevnost. Stavebnictví tak stále zůstává „nemocným mužem české ekonomiky“. Celkově je stále o více než šestnáct procent níže v porovnání s předkrizovým rokem 2008.

Situaci zachraňuje inženýrské stavitelství, ve kterém se však jen do značné míry přechodně projevuje efekt zvýšených veřejných zakázek souvisejících s dočerpáváním prostředků z evropských fondů.

 

Newsletter