Štědrý únor pro americké akcie: Nasdaq +7 %

Páteční mírný pokles hlavních amerických akciových indexů mění jen málo na to, že celý únor byl pro Wall Street měsícem štědrým. Indexy měsíc končí silnější o více než 5 procent, u technologického trhu Nasdaq dokonce o 7 %. Co na to, že dnes u S&P 500 svítí pokles o 0,3 %, u indexu DJIA o 0,45 % a u Nasdaqu o 0,49 %. Únor přinesl indexům S&P 500 i DJIA nové rekordy.

Ze Spojených států dnes přišla výživná sada dat z tamní ekonomiky. Růst HDP za poslední loňské čtvrtletí byl zpřesněným odhadem revidován na 2,2 % z 2,6 % v přepočtu na celý rok. Je to zhoršení, ale slabší proti sázkám ekonomů a analytiků. Propad pak zaznamenal respektovaný chicagský index nákupních manažerů. Dostal se na dno jeho hodnoty od července roku 2009. Podrobnější rozbor ale ukazuje nestandardní vlivy, například rozsáhlé stávky v přístavech na západním pobřeží. Na mírné zhoršení, ale číslem nad odhady, ukázala spotřebitelská důvěra.

Americká ekonomika zvolnila méně proti odhadům

Z firemních událostí je dnes zajímavý nákup zhruba šestinového podílu v Monster Beverage (například energetické drinky) skupinou Coca-Cola. Zisk na akcii Monsteru 72 centů je o 13 centů nad odhady analytiků. Firmě rostou zejména zahraniční prodeje, což se Coca-Cole líbí.

JC Penney zaznamenala obrat ve svém hospodaření, byť nedosáhla na očekávání zisku na akcii 11 centů. Zlepšení je vidět u tržeb. Těsně nad odhady se pak svými výsledky dostal Gap, ovládající kromě této své značky také brandy Old Navy nebo Banana Republic. S odkazem právě na stávky v přístavech i silný dolar je ale Gap velmi opatrný ohledně výsledku roku 2015. 

Newsletter