Stovky miliard realitních eur do koše. Evropa uklízí, Amerika nakupuje

Na evropském trhu roste zájem o pod tlakem prodávaná realitní aktiva. Hlavním kupcem jsou americké fondy, uklidit ve svých bilancích potřebují evropské banky i správci aktiv. Cushman & Wakefield odhadla, že záměrem je nejlépe ještě před nástupem bankovního dohledu Evropskou centrální bankou zbavit se špatných realitních aktiv za zhruba 584 miliard eur, v přepočtu bezmála 800 miliard amerických dolarů. Suma zahrnuje rezidenční hypotéky a další úvěry a domy, zabavené z nesplácených půjček.

Za první letošní půlrok španělská špatná banka Sareb vyprodala neperspektivní realitní úvěry za celkem 40,9 miliardy eur. Meziročně je to více než šestinásobek a Cushman & Wakefield odhaduje, že celoroční objem včetně realit zabavených pro neschopnost splácet dluh (hypotéku, jiný úvěr) přesáhne jen u ní 60 miliard eur.

Evropské výprodeje, americké nákupy

Podle zprávy Cushman & Wakefield odprodeje špatných realitních aktiv výrazně urychlují banky v čele s Royal Bank of Scotland i asset manažeři a na straně kupců naopak narůstá zájem amerických investorů do zejména pod tlakem nabízených aktiv, jako jsou Lone Star Funds či Cerberus Capital Management.

Jejich nástup do hry znamená proměnu celého trhu těchto prodejů pod tlakem. Průměrná cena transakce v první polovině roku narostla na 621 milionů eur z 346 milionu eur o rok dříve. „Američtí investoři na oportunistické nákupy v realitním sektoru v Evropě vyhrazují ohromné prostředky. Stojí o velké obchody, které jim jednou transakcí umožní dosáhnout solidní expozice při nižších nákladech a vynaloženém čase,“ komentuje Cushman & Wakefield pro region EMEA Frank Nickel.

Před testy ECB nabarvit na růžovo

Nadcházející zátěžové testy Evropské centrální banky jsou nejlepší zárukou toho, že vysoké objemy transakcí, kterých jsme nyní v Evropě svědky, budou pokračovat, tvrdí šéf prodeje v Cushman & Wakefield pro EMEA Federico Montero. A americké fondy budou rády nakupovat. Lone Star je letos vůbec největším kupcem s objemem 15 miliard eur, Cerberus následuje s převzatými špatnými realitními úvěry v objemu 6,3 miliardy eur.

Newsletter