Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Strach z recese sílí

Klíčové body

  • Předběžná data PMI v USA ukázala na nejslabší výsledek soukromého sektoru od ledna roku 2022.
  • Firmy a spotřebitelé se bojí dalšího růstu cen. Trh práce je pod tlakem vyšších mzdových požadavků.
  • Strach z recese sílí na obou stranách Atlantiku.
Zdroj: Depositphotos

Předběžná data složeného indexu PMI v USA ukázala nejslabší výsledek tamního soukromého sektoru ekonomiky od letošního ledna, který se nesl ve znamení rychle se šířící mutace omikron. Hodnota složeného PMI dosáhla 51,2 bodu, což je o 2,4 bodu méně, než tomu bylo v květnu. Sektor služeb v rámci PMI zpomalil nejméně, když dosáhl 51,6 bodu, tedy o 1,6 bodu méně než v květnu. Naopak nejhůře dopadl sektor průmyslu, kde PMI průmyslové výroby dosáhlo 49,6 bodu, což odpovídá propadu o 5,6 bodu. Výsledek je tak minimem za poslední dva roky. Strach z možného příchodu recese v USA sílí.

Zpomalení americké ekonomiky je taženo především pokračujícím zvolněním tempa růstu objemu průmyslové produkce v USA. V patnáctileté historii měření tohoto indexu došlo k vyššímu propadu v průmyslové produkci pouze dvakrát. Na začátku finanční krize v roce 2008 a na vrcholu pandemie v roce 2020. Měření zároveň ukazuje na oslabení poptávky, které je spojeno především s prudkým růstem cen a zatížením rozpočtů domácností vyššími náklady na bydlení. Objem i počet nových objednávek se v USA meziměsíčně snížil poprvé od vrcholu pandemie v červenci roku 2020.

V USA meziměsíčně klesl také objem nových exportních zakázek. Pokles byl opět nejvýraznější od vrcholu pandemie v roce 2020, což značí i oslabení zahraniční poptávky po americkém zboží a pokračující problémy přerušených dodavatelsko-odběratelských řetězců.

Inflační tlaky jsou stále velmi patrné v americké ekonomice. Očekávání růstu cen rostlo výrazně už šestý měsíc v řadě. Meziměsíční růst byl však nejpomalejší za posledních pět měsíců. Tempo růstu inflačních očekávání tak mírně vzrostlo. Stále se ale bavíme o situaci, kdy americké firmy a spotřebitelé očekávají stále vyšší ceny pro nadcházející měsíce.

Hlavními tahouny inflačních očekávání v USA jsou podobně jako v Evropě ceny energií, jídla a dopravy. Pro firmy je dalším zásadním problémem z pohledu nákladů tlaky na růst mezd. Na trhu práce je totiž zřejmý trend, kdy zaměstnanci hledají způsoby k navýšení rodinných rozpočtů, aby byli schopni zvládat skokové růsty cen v ekonomice. Zaměstnanci tak požadují navýšení mezd a jsou nyní více ochotní měnit pracovní působiště. Zaměstnavatelé proto musí alespoň části těchto požadavků vyhovět, aby si byli schopni pracovní sílu udržet. To opět tlačí na nákladovou strukturu firem, což se opět projeví s jistým zpožděním ve spotřebitelských cenách.

Složený index PMI klesl také v eurozóně. Konkrétně o 2,9 bodu na hodnotu 51,9 bodu, což odpovídá minimu za 16 měsíců. Průmysl v předběžných měření vykazuje nejslabší výsledek za 22 měsíců. Zhoršení ekonomického výhledu v eurozóně rovněž zvyšuje obavy z případné recese. Podniky očekávají nižší objem zakázek a v následujících měsících domácnosti naopak těžké časy kvůli výraznému růstu cen. Zpomalení Německa, největší ekonomiky eurozóny, potvrdilo zhoršující se výhled v druhé polovině letošního roku.

Jak už několik týdnů upozorňujeme na našem webu a na našich webinářích, tak v následujících týdnech a měsících bude pro vývoj kurzu měn zásadní makroekonomická situace. Včerejší den vyzněl z pohledu obchodníků pozitivněji pro dolar než euro. Zhoršení dat se projevilo i například v jednom z největších poklesů výnosů německých dluhopisů od roku 2008. Americká měna tak proti evropské krátce zpevnila pod 1,0500 EURUSD. Dnes ráno část zisků ale smazává.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0531 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 104,24 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0429 do 1,0556 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,75 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,49 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,69 až 24,81 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,43 do 23,81 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistic