Strach z Trumpa je pryč, asijské akcie letí vzhůru

AKTUALIZOVÁNO – Asijské akciové trhy dnes výrazně posílily po včerejším propadu způsobeném šokem z vítězství republikánského kandidáta Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách.

„Asijské akciové trhy se dnes zotavují z včerejšího největšího propadu od Brexitu. MSCI Asia Pacific Index dnes roste nejvíce od února, tažen těžaři a producenty průmyslových kovu, a dohání 3,2procentní ztrátu ze středy. Ceny mědi, hliníku a niklu posilují k nejvyšším hodnotám tohoto roku v reakci na plány nového amerického prezidenta na zvýšení investic do infrastruktury,“ uvedl Richard Miřátský z Komerční banky.

Hlavní index tokijské burzy Nikkei si dnes připsal 6,7 procenta a uzavřel na úrovni 17 344,42 bodu. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní nárůst za devět měsíců. Ve středu se naopak propadl o 5,4 procenta. To přestavovalo nejvýraznější jednodenní pokles od června, kdy se burzy dostaly pod tlak kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii.

„Slabší jen pomohl popohnat japonské akcie vzhůru, které tak zcela vymazaly včerejší ztráty,“ uvedl hlavní stratég easyMarkets Anthony Darvall.

Hongkongský Hang Seng roste o 2,1 procenta a Shanghai Composite index posiluje o 1,4 procenta. Australský ASX si připsal 3,36 procenta. „Těžařské kolosy BHP Billiton a Rio Tinto Group si na australské burze připsaly přes devět procenta, největší zisk od roku 2009. Čínský Jiangxi Copper, druhý největší producent kovů, rostl na honkongské burze o 11 procenta,“ uvedl Miřátský.

Čínský jüan klesl na šestileté minimum vůči dolaru, když následoval rally na dolaru po Trumpově překvapivém vítězství.

Investoři ve volbách preferovali demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou, která by podle nich zachovala současné směřování Spojených států. Trumpovo vítězství bylo naopak spojováno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země. Investoři se však později více zaměřili na Trumpovy plány, které počítají se zvýšením výdajů na infrastrukturu a naopak se snížením daní pro firmy. Oba tyto záměry jsou považovány za pozitivní pro akcie.

Newsletter