Stratég Nomury sází na ropu za třicet dolarů a dluhopisy

Ropa padne ke třiceti dolarům za barel a dluhopisům se bude dařit. To jsou předpovědi, vyslovené sledovaným stratégem Nomura Securities, Bobem Janjuahem, pro CNBC.

Saúdská Arábie dle Janjuaha neustoupí ani o píď z objemu produkce ropy a bude trvale vyvíjet tlak na Spojené státy a Rusko. „Část ekonomik v čele s ropu dovážející Evropou z toho vytěží, varování směřuje zejména Spojeným státům, jejichž těžba vyrostla na frakování. Pokud ceny ropy setrvají na těchto úrovních, uvidíme ve Spojených státech sérii ropných bankrotů,“ předpovídá Janjuah. Brent aktuálně obchoduje pod 50 dolary za barel, americká lehká ropa WTI u 48,7 USD/barel.

IEA: Dno pro cenu ropy nikdo nezná

Za nejlepší druh aktiv, do kterých se „naložit“ s rokem 2015, považuje Janjuah dluhopisy. „Klíčovým tématem letoška je disinflace a vhodnou investicí dluhopisy,“ míní spolušéf pro strategii alokace aktiv Nomury.  

Od akcií sice Janjuah nečeká pád, ale vysokou volatilitu ano. „Dluhopisy jsou bezpečnější a snadnější místo pro letošní investice,“ domnívá se. Poptávku po bezpečné investici, kam řadí i americké vládní dluhopisy podle něj zajistí nejistý výhled globální ekonomiky i evropské QE, které srazí výnosy vládních dluhopisů i ekonomik typu Itálie či Španělska pod jedno procento (u základní 10leté splatnosti). 

Zelená Draghimu: ECB odkupem dluhopisů nepřešlápla

Co čekat od českých vládních dluhopisů v roce 2015?

Newsletter