Americké výnosy rostou více než evropské. Dolar obrátil do zisku pod 1,0650 za euro. Měny regionu v mírné ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Stratégové: Trump pošle euro na paritu s dolarem. A koruna?

Zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem je podle měnových stratégů faktorem, který poprvé od roku 2002 nasměruje hlavní měnový pár světa: euro vůči americkému dolaru, na paritu. Kdy? Co dopady na českou korunu?

Sázka zní: Trump zvýší výdaje rozpočtu, sníží daně, růst americké ekonomiky zrychlí a Fed bude muset reagovat růstem sazeb. Ne ale hned. V úvodu tohoto týdne euro klesá k 1,07 s dolarem. Na úrovni 1,00 do konce roku 2017 měnový pár vidí 45 % stratégů, kteří přispívají do ankety Bloomberg. Procento se ale průběžně zvyšuje.

Deutsche Bank, čtvrtý nejsilnější měnový obchodník světa, očekává pokles eurodolaru pod hladinu 1,00 v průběhu roku 2017. Konkrétně: 1,05 do konce letoška, 0,95 na konci roku 2017. Mediánem očekávání analytiků a ekonomů dle Bloomberg je přitom stále 1,11 EURUSD na konci příštího roku.

Seidler (ING): Po konci intervencí koruna zpevní o 4 procenta

„Fed zvýší sazby, rychlostí a počtem takových kroků se ale bude držet zpět. Vítězství Trumpa obrátilo stav věcí, divergence je zpět,“ říká stratég Deutsche Bank George Saravelos na adresu vývoje americké a evropské ekonomiky a vynucených reakcí měnové politiky.

Obchodníci na trhu posílají pravděpodobnost zvýšení sazeb Fedu v prosinci takřka k jistotě: od 80 % před prezidentskou volbou v USA na aktuálních 92 %. Pokud se tak stane, dolar bude podle Deutsche Bank v desítce nejvýnosnějších měn světa. Podle dat komoditní burzy CTFC také rostou dlouhé, tedy důvěřující sázky na dolar, ze strany hedgeových a dalších fondů.

„Trump vnese vzestup státních výdajů do ekonomiky, které se pohybuje blízko plné zaměstnanosti, a vynutí si růst sazeb Fedu. Paritu čekáme už v první čtvrtletí příštího roku,“ říká pro Bloomberg Enrique Diaz-Alvarez z neworského měnového obchodníka Ebury.

Září přineslo třetí nejvyšší intervence ČNB na koruně

Existují nějaká očekávání pro dopad odhadovaných kroků Donalda Trumpa na českou korunu? Jeden z nich dle Bloomberg nabízejí Medley Global Advisors. Podle názoru jejich stratéga pro EMEA trhy, Nigela Rendella, bude pokračovat pád koruny, forintu i zlotého proti švýcarskému franku. Další oslabování měn rozvíjejících se trhů čeká také ABN Amro, ne ale dramatické. „Aktivněji reagují na situaci v eurozóně a lokální zprávy,“ soudí Georgette Boele z Amsterodamu. Sázka ABN Amro zní: oslabení mexického pesa a zřejmě také kanadského dolaru, ohrožení měn, které se nejvíce podílejí na mezinárodním obchodě. 

Miron Zelina: Nebál bych se investovat do české koruny

Newsletter