Střet investičních titánů: Ackman vs Buffett o morálce investic

Bill Ackman, známý aktivistický manažer hedgového fondu, zkritizoval Warrena Buffetta. Kvůli čemu? Kvůli morálce. Reagoval tak na slova Buffettova společníka Charlieho Mungera, který kritizoval z téhož právě ostře sledovaného Ackmana.

Ackman využil symposia v Muzeu amerických financí a zkritizoval Coca-Colu, klíčovou investici Buffettova Berkshire Hathaway za její „přínos“ k míře obezity, informoval The Wall Street Journal. „Coca-Cola udělala pro obezit a cukrovku v globálním měřítku víc, než jakákoliv jiná společnost na světě,“ poznamenal Ackman. Coca-Cola stojí za tím, „že děti a dospělí konzumují vodou s cukrem místo vody,“ řekl.

Buffettova Berkshire dosáhla rekordního čtvrtletního zisku

Jeho komentář přišel poté, co místopředseda Berkshire Hathaway Charlie Munger řekl The Wall Street Journal, že společnost Valeant Pharmaceuticals MoneyBeat International „ ve svém businessu až příliš agresivně ignoruje morální aspekt.“ Podle úřadů a také, jak Ackman sám nedávno zveřejnil, v této společnosti vlastní více než 20 milionů akcií. Minulé týdny strávil urputnou obranou společnosti proti tvrzením, že pomocí sítě farmaceutických společností nafukuje příjmy. Výrobce léčiv se také mimo jiné dostal pod kontrolou politických lídrů, regulátorů a právníků kvůli jeho praktikám nákupu léčiv a následnému dle politických soudů přehnanému navýšení prodejní ceny.

Ackman zdůraznil, že morální stránku věci v investičním rozhodování v minulosti zvažoval. Připomněl svou sázku proti výživovým doplňkům společnosti Herbalife a popsal ji jako svou „morální povinnost.“ V jednom ze svých výstupů se pokoušel přesvědčit investory, že sázka proti Herbalife je oprávněná, jelikož se jedná o „pyramidovou hru“ a „kriminální podnikání“. „Pokud se Ackman toliko morálně pohoršuje nad společností, která prodává nápojové doplňky stravy a nemůže vystát její prodejní strukturu, jak může stát za firmou, která trží více než 300 tisíc dolarů ročně na Wilsonově chorobě?“ ptá se Andrew Left z Citron Research.

Buffett poráží aktivisty na všech frontách

Ackmanův investiční fond Pershing Square Capital Managment vlastní podíl v Restaurants Brands International, které patří například řetězec rychlého občerstvení Burger King. Fond také vlastní například podíl ve Mondelēz International, výrobci potravin jako sušenky Oreo, čokolády Cadbury nebo sušenky Ritz.

Newsletter