Stříbro je v kurzu. Pokoří důležitý milník?

Komoditní trhy zažívají boom. Podle analytika AxiCorp Darryla Guppyho je nejvýnosnější obchodování se stříbrem. To stojí před důležitým cenovým milníkem. Překoná ho a vydá se na dlouhou rally, nebo svým poklesem opět zklame investory?

Primární výhodou obchodování se stříbrným kovem je, že se průběh jeho ceny dá zhruba odhadovat podle vývoje zlata. Po poklesu na přelomu roku se stříbro dostalo na 15,80 dolaru za unci, od té doby však získalo na ceně téměř 2,5 dolaru navíc, což odpovídá nárůstu o více než 15 procent. Oproti tomu dražší z dvojice populárních drahých kovů – zlato – rostlo na ceně „pouze“ o 11 procent.

Právě pokles a následný odraz ceny teď poskytuje investorům dobrou šanci na dlouhodobou investici. Uvedl to analytik Darryl Guppy pro televizi CNBC.

Cena stříbra totiž téměř kopíruje býčí sentiment indikátoru GMMA. Ten kalkuluje s klouzavými průměry cen komodit a je obvykle dobrým měřítkem pro budoucí vývoj. Dlouhodobý GMMA sice v poslední době klesl, teď se ale obrací zpět k růstu. Série kontrakcí a růstu, které indikátor v poslední době vykazuje, většinou předchází dlouhodobému růstovému trendu sledované komodity.

Fed úřaduje a stříbro poráží zlato na celé čáře

Důležitým milníkem je pro stříbro, podle Guppyho, cena 18,75 dolaru, která je ekvivalentem 1290 dolarů u zlata. Této hodnoty dosáhl drahý kov naposledy v listopadu minulého roku, poté ale začal klesat. Pokud teď stanovenou hranici překoná, mohl by podle vývoje trhu v předešlých letech dále stoupat až na cenu 21 dolarů, kde se nachází další milník.

Podle rozptylu dlouhodobého a krátkodobého indikátoru GMMA má stříbro už poměrně dobře nakročeno k překonání hranice 18,75 dolaru. Stejný trend lze pozorovat i na trhu se zlatem. Pro investory proto může odpověď v podobě prolomení zmiňované hraniční hodnoty stříbra ležet i na trhu se žlutý kovem.

Co čeká zlato po holubičím Fedu?

Newsletter