Střídání stráží. MateBooky budou za 5 let prodávanější než MacBooky

Čínská firma Huawei zažívá v posledních letech obrovský boom prodejů napříč všemi trhy. Jejich hlavní doménou jsou smartphony, teď se ale horlivě chystá k dominanci i na trhu počítačů. Zástupce Huawei tak sdělil televizi CNBC, že do pěti let budou úspěšnější než Apple.

Čínský gigant v květnu odhalil nové tři modely laptopů. Jejich názvy na mnohé zákazníky mohou působit trošku povědomě, jmenují se totiž MateBook X, D a E. První ze jmenovaných, tedy X, by měl být přímým konkurentem špičkových Apple MacBook. Vedení firmy při svých prohlášeních působí neskromně a sebevědomě. Podle slov provozního ředitele firmy Wan Biao se stanou předním výrobcem počítačů na světě v horizontu tří až pěti let.

„Kdykoliv se Huawei rozhodne vstoupit na nový trh nebo udělat nový produkt, je vždy našim cílem být v daném sektoru světovým lídrem. Myslím si, že tohle je jeden z důsledků toho, kolik prostředků vkládáme do vědy a výzkumu,“ uvedl Biao.

Trh počítačů je stále v klesajícím trendu, nicméně v prvním čtvrtletí letošního roku zaznamenal růst o 0,6 procenta. Pro vstupující firmy je to tedy velmi složitý typ trhu. Na předních místech se navíc nachází zavedené značky jako HP, Lenovo, Dell, Apple a Acer. Pokud se chce Huawei stát nejúspěšnějším výrobcem, bude muset překonat všechny tyto „hvězdy“.

Deset nejsilnějších čínských exportních značek

„Věříme v tento cíl zejména díky silným inovativním schopnostem. Ve světě notebooků jsou některé technologie podobné těm u smartphonů. Mezitím s rozvojem umělé inteligence, rozšířené reality a virtuální reality bude šance na úspěch růst jen pro tak silnou a inovativní firmu, jako jsme my,“ uvedl sebevědomě provozní ředitel Huawei.

Růst čínského giganta je v posledních letech vskutku raketový. V roce 2016 inkasovala firma o 42 procent tržeb více než v roce předchozím. Prodaných smartphonů bylo o 29 procent více, když prodej činil 139 milionů kusů. Huawei se tak dostal na třetí místo v podílu na světovém trhu.

Výhled čínské firmy se může někomu zdát příliš sebevědomý, ovšem opak může být pravdou. V roce 2016 uvedl ředitel společnosti Richard Yu, že do 2021 budou největší na trhu smartphonů. Jak se zdá, tak přestože jejich podíl na trhu je stále zhruba dvakrát menší než v případě korejského soupeře Samsungu, cíl se jeví stále více jako reálný.

Méně znamená více? Případ trhu smartphonů

IDC: Smartphone Vendor Market Share Chart

Newsletter