Strmý pád Snapu pod IPO cenu aneb za vším hledej analytiky

Společnosti Snap, která stojí za sociální sítí Snapchat, se na Wall Street nedaří. Akcie tento týden ztratily více než 10 % své hodnoty, což odpovídá ceně lehce nad 15 dolary, která je o necelé dva dolary nižší než byla ta při poměrně nedávném IPO firmy. Tomuto nepříznivému vývoji napomohl především bankovní gigant Morgan Stanley, když změnil své doporučení z ,,koupit“ na  ,,držet“. O to zajímavější je, že to byla právě banka Morgan Stanley, která Snapu se vstupem na trh pomohla. Proč změnila svůj názor?

Po IPO Snapu dávala Morgan Stanley doporučení ,,koupit“ a dvanáctiměsíční cílovou cenu stanovila na 28 dolarů, což byla v té době jedna z nejvíce býčích vyhlídek na celé Wall Street. Z celkových 31 ratingů měl Snap 11 doporučení ,,koupit“. Titul tak ihned po vstupu na trh vyletěl na téměř dvojnásobek své emisní hodnoty, která činila 17 dolarů. Rozjetou burzovní jízdu ale zastavila Morgan Stanley, která snížila cílovou cenu o 43 %, a to na 16 dolarů za akcii, což je ještě níže než cena při vstupu na burzu.

Proč banka obrátila své vyhlídky? Analytici Morgan Stanley už jednoduše nejsou přesvědčení, že firma má schopnost dále růst. Ve skutečnosti se jim podařilo vyvrátit hlavní důvody, proč vůbec investoři ve společnost věřili a kupovali její akcie. Brian Nowak, šéf analytického týmu Morgan Stanley, uvedl, že se zmýlili, když věřili ve schopnost inovací a rozvoje produktů firmy. Snap nezlepšuje produkty tak rychle, jak se očekávalo, jako třeba jeho konkurence v podobě Instagramu, který vlastní Facebook. Na konci června Facebook oznámil, že nová funkce v podobě Instagram Stories má 250 milionů aktivních uživatelů denně, zatímco Snap jich má o 50 % méně, a to166 milionů. Přitom jsou instagramové ,,stories“ okopírovanou funkcí od Snapchatu. 

Morgan Stanley také původně očekávala příjmy Snapu za tento rok ve výši 1 miliardy dolarů. Nyní toto očekávání snížila na 897 milionů dolarů, ke konci roku pak čeká 182 milionů aktivních uživatelů.  V porovnání s Instagramem je tato predikce stále nízká. Vyhlídky Morgan Stanley přišly den poté, co další upisovatel akcií Snapu – Credit Suisse – snížil cílovou cenu společnosti z 30 dolarů na 25 dolarů. Důvodem je možný pád ceny titulu poté, co investoři, kteří byli dosud vázáni pravidlem, že nesmí své akcie prodat po dobu jednoho roku, se jich budou moci zbavit.

Investoři ale stále mají naději, a to v případě, že Snap pracuje na novince, která by zažehnala nový býčí sentiment. Zmínit je možné například to, že se firma snaží zapojit do digitálních reklam, které jsou dominancí Googlu a Facebooku. Zda se jí podaří obstát, je však zatím ve hvězdách.

 

Newsletter