Dolar si připisuje zisky, v průběhu dne konstantně zpevňuje ve směru 1,1750 EURUSD. Měny regionu si také žijí po svém. Koruna posiluje pod 25,30 EURCZK, zatímco zlotý naopak nadále oslabuje. Zlotý je na páru s korunou v oblasti historických minim. Forint se pohybuje do strany.

Studenti na prodej

Jak si poradit se skomírajícím trhem práce, obzvláště pak v případě čerstvých absolventů? Čínská univerzita ví, jak na to. Jednoduše stačí nabídnout vlastní studenty k prodeji prostřednictvím e-komerční platformy.

„Kunming University Talent Shop“, tak zní název projektu dražby těch nejlepších studentů tamní univerzity, který funguje prostřednictvím platformy Taobao, za níž stojí společnost Alibaba. Slavnostní spuštění se konalo ve čtvrtek a zahájil ho He Hua, prezident Kunmingské univerzity.

Nově otevřená síť obsahuje 65 nejlepších studentů, přičemž každý z nich má svůj profil s fotkou a informacemi o svém zaměření, preferovaném odvětví a představou ohledně platu. Celkově jsou studenti rozděleni do čtyř kategorií – „One Belt Road Style“, „Made in China 2025“, „Internet style“ a „Elite styl“. Systém prodeje funguje tak, že případní zaměstnavatelé se uchází o právo nabídnout vybranému studentovi pracovní smlouvu. Nabídka každého studenta pak začíná na 1000 junaech, což odpovídá zhruba 160 dolarům. Samotná koncepce projektu byla představena prezidentem Huem během čtvrteční promoce. Cílem je prý „pomoci studentům vypořádat se s nepříznivými podmínkami čínského pracovního trhu.“

Zároveň jde o první projekt tohoto typu, se kterým se můžete v rámci platformy Taobao setkat. „Chtěl jsem využít Taobao k vybudování mostu mezi společnostmi a studenty,“ řekl pro server CNBC prezident Hua. „A vězte, že tento projekt není jediným nápadem, kterým naše univerzita disponuje,“ dodal.

Tento krok byl poměrně vítaný, jelikož čínský trh práce se, ostatně jako většina zemí, potýká s problémem nezaměstnanosti mladých lidí. Dle vládních údajů vtrhne za letošek na pracovní trh druhé největší ekonomiky světa asi 7,5 milionů čerstvých absolventů, oproti 7 milionům z minulého roku.

Během posledních měsíců  ekonomika rudého draka pozoruje zpomalení v tempu tvorby pracovních míst. Během prvního čtvrtletí bylo vytvořeno 3,24 milionů nových pracovních míst, což je oproti 3,44 milionům z minulého roku poměrně výrazný pokles. Čínská vláda plánuje, že během roku 2015 vytvoří alespoň 10 milionů nových míst, aby tak udržela míru nezaměstnanosti pod 4,5 %.

Newsletter