Jestřábí výhled sazeb Fedu zvýšil střední a delší konec americké výnosové křivky. Vzrostly zejména reálné tržní sazby. Dolar v návaznosti na to posílil na dvouměsíční maxima. Během dne očekávejme dozvuky Fedu s rizikem pro rizikové měny. Koruna oslabila k 25,50 za euro, vzhledem k výhledu sazeb ČNB předpokládáme omezený prostor pro další oslabení.

Studie: Budoucnost bitcoinu vypadá v Německu růžově

Bitcoin nabízí obrovský potenciál v každé zemi na světě. Dokonce i v těch rozvinutých, jako je Německo. Nová studie od BearingPoint říká, že bitcoin je stejně jako jiné virtuální platební metody v této zemi na vzestupu. S ohledem na to, jak spotřebitelé vnímají dnešní finanční svobodu, nejde o zcela překvapivé zjištění.

Jeden z hlavních mínusů bitcoinu je to, jak lidé obecně vnímají kryptoměny. V Německu 72 % všech respondentů zahrnutých ve studii BearingPoint říkají, že už někdy slyšeli o virtuálních platebních metodách. Jedná se o poměrně vysoké číslo, jelikož u většiny jiných zemí by bylo skóre mnohem nižší, než je u našeho západního souseda. Kromě toho 80 % účastníků průzkumu ví, co je bitcoin, nebo ho v minulosti používali.

Německo prochází zahřívacím kolem na bitcoin a další kryptoměny

Ostatním virtuálním měnám se daří také docela dobře. PayCoin je i přes nedávnou aféru v Německu velice populární. BitShares, jenž od systému bitcoinu velmi odlišný, si také v Německu získává čím dál větší zastoupení. Nicméně znát tyto virtuální měny a skutečně je používat jsou dvě odlišné věci.

Je zřejmé, že všechny kryptoměny jsou stále na hony vzdálené od běžného platebního trendu. Mobilní platby používá 13 % tamní populace a jejich podíl se tak utěšeně zvyšuje, a je tak hned za metodou PayPal, kterou používá již 77 % Němců. Platby kartou a hotovostí však zůstávají v Německu dominantní a v dohledné budoucnosti se to asi příliš nezmění. Na druhou stranu člověk musí někde začít a 5 % je pro bitcoin slušný podíl na trhu, který je celkem často označován jako „falešné internetové peníze“.

I přes toto relativně nízké procento oproti ostatním platebním metodám věští BearingPoint bitcoinu v Německu světlou budoucnost, stejně jako i dalším virtuálním měnám. I když jsou tyto měny stále poněkud řekněme v plenkách, stojí určitě za pozornost. Bitcoin přerostl fázi experimentování a stává se součástí finančního trhu.

Tento pocit odráží i studie BearingPointu. Téměř 50 % respondentů si myslí, že rozvoj kryptoměn směřuje správným směrem. Kromě toho 52 % respondentů přiznala, že v blízké budoucnosti zřejmě využije bitcoin nebo jinou kryptoměnu. Navzdory tomuto mínění se ale bitcoin určitě nestane běžnou platební metodou přes noc. Pro tuto chvíli kryptoměny fungují pouze jako takový zajímavý doplněk stávajících finančních nabídek.

Pojem „FinTech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter