Americká výnosová křivky se napřímila. Dolar zpevnil pod 1,0900 za euro. Koruna se obchoduje pod 25,25 za euro a pod 23,20 za dolar.

Studie: Sázka na šedou myš trhu se investorům vyplácí

Otázku, do jakých akcií investovat, si pokládají miliony lidí na celém světě. Přestože na ni nikdo přesnou stoprocentní odpověď nezná, investoři se mohou alespoň zkusit trefit co nejblíže. Podle nového výzkumu amerických a kanadských akademiků se očividně vyplatí neinvestovat do známých akcií, ale naopak do titulů „zanedbaných trhem“.

Manažeři investičních fondů si prý mohou užívat solidních zisků tím, že se zaměří na akcie, do kterých málokdo investuje. Portfolia, která jsou „long“ u nízko frekventovaných sázek a „short“ u těch vysoko frekventovaných, mají dle výzkumu nejvyšší zisky. Od roku 1981 do roku 2012 si tato skupina vydělala necelých 19 procent ročně. Analýza, kterou vedl Ligang Zhong z University of Windsor, je porovnávala se ziskem indexu Standard & Poor’s 500 za stejnou časovou řadu.

Studie použila metodu shromažďování investorů na určité části trhu, která porovnává procento každého akciového titulu vlastněné investičními fondy k celkovému objemu vydaných akcií firmy. Vysoké procento vlastněné fondy u nízko obratových akciích tak bylo nejvyšší možnou mírou „shromažďování“.

Daniel Gladiš: Lekce pro investory z naší vlastní zkušenosti

„K našemu překvapení se nadstandardní výsledky ukázaly u méně zalidněných akcií, které vykazovaly znaky zanedbání investičními fondy,“ uvedla skupina akademiků.

Nejvíce „přelidněné“ akcie jsou nejčastěji ty s menší tržní kapitalizací, do kterých však často investují aktivní investiční fondy. Nejméně se to týká titulů s větší kapitalizací a s menším zájmem investičních fondů. Studie ukázala, že právě posledně zmíněné akcie jsou méně pokryty analýzami, vlastněny menším množstvím fondů, ale mají vyšší míru obratu, a tedy i likviditu.

„Důsledkem je to, že o takových příležitostech je málo informací a investiční fondy jim tedy nevěnují tak velkou pozornost,“ stojí ve studii.

Rozbuška příští krize? Miliardový fond ji identifikoval

Manažerům aktivních fondů se v letošním roce nedaří dosáhnout tolik kýžených zisků. Velké množství investorů tak opouští aktivní fondy pro ty pasivní, neboli ty, co využívají například automatické obchodování výpočetními programy. V první polovině letošního roku už investoři z aktivních fondů stáhli aktiva v hodnotě 500 miliard dolarů.

Newsletter