Super Mario převálcoval Apple. Nastává nová éra technologií

Včerejší večer byl svátkem pro všechny „jablíčkáře“. Fanoušci americké společnosti Apple horlivě sledovali, jak Tim Cook světu představuje iPhone 7 společně s novou verzí Apple Watch. Byť už tzv. Apple Keynote není, co býval, investoři představené novinky ohodnotili poměrně pozitivně, nejednalo se však o žádné extrémní haló. Akcie společnosti si tak připsaly téměř 0,7 %, což ovšem není nic v porovnání s pravým „vítězem“ celé události. Tím byla bezesporu firma Nintendo.

Rozbuškou rally titulu japonské firmy, která během včerejšího amerického obchodování dosáhla téměř +30 %, byla informace o tom, že iPhone 7 bude obsahovat hru Super Mario a hodinky Apple Watch budou umožňovat hraní hitu letošního roku, kterým je Pokemon Go. Pro Nintendo určitě pozitivní zpráva, která přišla jako spása z nebes v době, kdy veškerá Pokemon euforie pozvolna utichala. Faktem je, že za tímto vývojem stojí mnohem víc, a to nový trend, který je možné pozorovat v celém technologickém sektoru.

O jakém trendu je řeč? Investoři už nesází na výrobce iPhonů, potažmo jiných technologických produktů, nýbrž na tituly softwarových vývojářů a tvůrců speciálních komponentů. Příkladem může být srovnání akcií Apple s Nintendem v období od června až do dneška. Zatímco nakousnuté jablko si připsalo +9,52 %, japonská firma ho s +71,4 % doslova převálcovala.

Doba, kdy Apple a jeho dodavatelé po představení nového produktu zaznamenaly rapidní zisky (jako tomu bylo v roce 2007 po předvedení originální iPhonu) je ta tam. Během posledních tří let čelily výrobci a dodavatelé Applu klesajícím výnosům po každém „vypuštění“ nového produktu s emblémem nakousnutého jablka. Příkladem mohou být tchajwanské trhy, kde jsou zaknihované akcie mnohých dodavatelů společnosti. Řeč je především o firmě Hon Hai Precision Industry či o Pegatron Corp. Tituly obou společností po představení iPhonu 7 zaznamenaly  pokles, který tak narušil rostoucí trend předchozích dní.

Svou roli na tomto vývoji sehrály i predikce ohledně dodávek smartphonů, u kterých se očekává pokles o zhruba 10 %, a to jen za letošní rok. Podle Stevena Pelayoe, šéfa asijské divize technologií v bance HSBC, se zpomalující růst zájmu o chytré telefony projeví především u dodavatelů jejich komponentů, zatímco pravý opak bude pozorován u vývojářů a dalších výrobců nových a specializovaných technologií.

„Zájem investorů se zúžil na nové technologie, jako je budoucí generace procesorů, mnohem detailnější fotoaparáty či výkonnější paměti,“ přepisuje Pelayova slova server Wall Street Journal. „Naopak v případě ostatních, „běžných“ dodavatelů se zájem investorů postupně vytrácí. Výsledkem tohoto procesu je zaostávání hospodářského výkonu podniků s nízkými maržemi, zatímco tvůrci specializovaných zařízení, tedy těch, která nás většinou baví, raketově rostou.“

Podle výzkumu banky Citigroup by tak z voděodolné technologie a z odstranění tradičního konektoru pro připojení sluchátek u nového iPhonu měly profitovat společnosti jako hongkongská AAC Technologies Holdings, GoerTek, či Largan Precision.

Zájem o nové technologie pozitivně ovlivňuje i země, kde sídlí jejich výrobci. Jde například o Tchaj-wan, kde poslední data potvrdila obnovu oblasti exportu technologických zařízení. Do budoucna se čeká, že to bude právě tento sektor, který by měl mít hlavní podíl na raketovém růstu tchajwanského vývozu a na celkovém zlepšení investičního výhledu země.

Co se týče samotného iPhonu 7, jeho první hodnocení nejsou sice negativní, ovšem zároveň neprojevují kdovíjak velké nadšení. Někteří analytici dokonce uživatelům doporučují, aby s aktualizací nového telefonu raději ještě počkali, a to na příští rok, kdy se čeká představení verze 8.

 

Newsletter