Suverénní start výsledkové sezóny v USA: Alcoa nad odhady

(Doplněno 22:55) Výsledková sezóna ve Spojených státech za druhé čtvrtletí má optimistický start. Alespoň soudě dle reportu kvartálních čísel hliníkárenského gigantu Alcoa. Očištěný zisk na akcii 18 centů s přehledem překonal očekávaných 12 centů a pozadu nezůstaly ani tržby, které úrovní 5,84 miliardy dolarů převýšily konsensus (Bloomberg) 5,65 mld. USD. Akcie firmy, jejíž výsledky byly zveřejněny vzápětí po uzavření Wall Street, reagují v prodlouženém obchodování růstem až o 3 %.

Alcoa svými výsledky na úrovni zisku za období předchozích deseti čtvrtletí dokázala překonat odhady osmkrát, v porovnání tržeb sedmkrát. Ve srovnatelném období před rokem dosáhla společnost zisku 7 centů na akcii při tržbách 5,85 mld. USD. Poté, co firma v prvním kvartálu letošního roku ohlásila meziroční pokles tržeb o 6,5 % (a neočištěnou ztrátu 16 centů na akcii – bez jednorázových nákladů na restrukturalizaci zisk 11 centů), agentura Fitch uštědřila dlouhodobým závazkům společnosti hodnocení „junk“, přičemž varovala před dopadem nízkých cen hliníku do hospodaření firmy.

Generální ředitel společnosti Klaus Kleinfeld ovšem po zveřejnění čísel za 2Q14, která označil za „fantastická“, nešetří optimismem. „Bylo to silné čtvrtletí. Transformace jede na plné obrátky,“ uvedl.

Firma se v rámci transformace odklání od nálepky producenta hliníku k dalším kovům jako jsou nikl, titan či různé slitiny. Do strategie expanze mimo hliníkové produkty spadá také převzetí anglického výrobce součástek do tryskových motorů Firth Rixson za 2,85 mld. dolarů, které Alcoa oznámila na konci června. Jde o její největší akvizici za 14 let.

Skoro dražší hliník

Do výsledků se projevily i ceny hliníku. Ačkoli cena komodity pro okamžité dodání na londýnské burze kovů v průměru za druhé čtvrtletí meziročně klesla, s připočtením letos rostoucích prémií neboli příplatků zákazníků směrem k producentům komodity celková cena kovu vzrostla dle údajů Bloomberg o 5,6 procenta na 2.213 dolarů za metrickou tunu. 

Ačkoli se Alcoa po vyřazení z indexu Dow Jones v září 2013 již možná neřadí mezi blue-chips, je součástí indexu S&P 500 a její kvartální report stále platí za pravidelný výkop americké výsledkové sezóny. A mimochodem, od vyřazení z DJIA posílil titul o zhruba 78 % (ke včerejšímu závěru), zatímco index za stejné období přidal 11 %.

Akcie Alcoa dnes uzavřely obchodování se ziskem 0,75 % na 14,85 USD, od začátku roku jsou silnější o bezmála 40 %. Wall Street dnes druhým dnem ustupovala z dosažených maxim se zakončením DJIA a S&P 500 -0,7 %, Nasdaq -1,35 %.

Americká výsledková sezóna na startu. Půjdou akcie výš?

Newsletter