Švédská defenzíva mobilizuje síly

Švédská centrální banka Riksbank dnes poslala klíčovou repo sazbu hlouběji do záporu. Co víc, k povzbuzení inflace si další municí dobila také další zbraň, a to program nákupu vládních dluhopisů.

Po únorovém snížení na -0,1 % sazbu snížila na -0,25 %. „Jsou tu signály, že se inflace odrazila ode dna a začala růst, nicméně současné posílení koruny je pro tento trend rizikem,“ zní prohlášení Riksbank. Koruna po oznámení snížení sazeb prudce oslabila nad 8,80 za dolar z ranní úrovně 8,65 USDSEK.

Kvantitativní uvolňování po švédsku Riksbank oznámila v únoru a tehdejší záměr nakoupit vládní dluhopisy v hodnotě deseti miliard švédských korun dnes výrazně posílila o dalších 30 miliard SEK. Prodloužila navíc maximální splatnost nakupovaných bondů na 25 let.

Měnová autorita uvedla, že současnou výši repo sazby ponechá nejméně do druhé poloviny roku 2016. Zároveň dodala, že je „připravena měnovou politiku dál uvolňovat, a to i mimo rámec řádných měnově-politických jednání, bude-li nezbytné nasměrovat inflaci směrem k cíli“. Mezi možné nástroje CB jmenovala další sražení sazeb, posílení odkupů dluhopisů, zavedení programu úvěrování firemního sektoru skrze banky, intervence na devizovém trhu i nákupy dalších typů aktiv.

Ačkoli švédská ekonomika jako jedna z mála v Evropě solidně roste, inflace zůstává hluboko pod 2% cílem centrální banky.

Švédové zavádějí záporné sazby a QE

Newsletter