Švédsko nejblíž bezhotovostní budoucnosti?

Jen málo zemí se přibližuje bezhotovostní budoucnosti tak rychle jako Švédsko. To se stalo na placení pomocí aplikací a karet doslova závislé. Zem, která je domovem hudební aplikace Spotify nebo výrobce mobilních her Candy Crush, zlákaly inovace, které činí digitální platby jednodušší. Jedná se však také o praktickou záležitost?

Mnoho zdejších bank v blízké budoucnosti již dále neplánuje přijímat ani vydávat hotovost. Bezhotovostně můžete platit ve Švédsku, kde si jen dovedete představit. Čtečku má u sebe každý pouliční prodavač, bezhotovostně lze platit dokonce i v kostelích nebo v muzeu populární skupiny Abba, která kdysi zpívala slavnou píseň: „Money, Money, Money“.

 

Ještě ve dnech, kdy všichni teprve letošní vánoční dárky nakupovali, někteří šťastlivci už si nějaké rozbalili. Jedním…

Posted by Roklen24 on Saturday, 26 December 2015

 

Nejásá však každý. Švédské „osvojení“ elektronických plateb děsí spotřebitelské organizace a kritiky, kteří varují před rostoucí hrozbu narušení soukromí a zvyšující se zranitelností vůči sofistikovaným internetovým zločinům. V loňském roce vzrostl počet případů elektronických podvodů na 140 tisíc, což je, podle švédského ministerstva spravedlnosti více než dvojnásobek oproti stavu před deseti lety. Znevýhodněni mohou být podle kritiků také senioři. Zároveň také varují před tím, že převážně mladí lidé, kteří využívají placení pomocí aplikací či si sjednávají půjčky přes mobil, daleko snadněji „spadnou“ do dluhové pasti.

Bankovky a mince v současné době představují jen 2 procenta švédské ekonomiky. Pro srovnání, ve Spojených státech to je 7,7 procenta a v eurozóně až 10 procent. V letošním roce bylo ve Švédsku provedeno v hotovosti jen 20 procent všech spotřebitelských plateb. Pro srovnání průměr zbytku světa je, podle Euromonitor International, 75 procent. Bezhotovostním platbám ve Švédsku stále kralují karty. V roce 2013 bylo pomocí nich uskutečněno 2,4 miliardy kreditních a debetních transakcí. Roste však také počet Švédů, kteří pro každodenní platební styk začínají používat aplikace. Více než polovina poboček největších bank v zemi, včetně SEB, Swedbank, Nordea Bank a dalších nepřijímá ani nevydává jakoukoliv hotovost. Říkají, že díky odstranění motivací pro bankovní loupeže se šetří značné množství nákladů na bezpečnost.

Jak vydírat banky? Jednoduše přes bitcoin

Bjorn Eriksson, který nyní stojí v čele Asociace švédských soukromých bezpečnostních služeb – lobující skupiny za firmy poskytující zabezpečení pro hotovostní prostředky, obviňuje banky a společnosti vydávající kreditní karty, že se snaží „dostat cash z trhu“, aby udělaly cestu pro karty a elektronické platby, které generují příjmy z poplatků. Vláda však plavbu směr bezhotovostní platební styk brzdit nehodlá. Kdyby nic jiného, bude účinnější vybírání daní. Veškeré elektronické transakce totiž zanechávají stopu. Jak to tedy bude s hotovostí? Podle některých rozhodně nevymizí. I švédská centrální banka Riksbank předpovídá, že její využití bude sice rychle klesat, v oběhu však bude ještě za 20 let.

 

Newsletter