Evropské i americké výnosy rostou. Euro navyšuje zisky proti dolaru nad 1,1900 EURUSD. Měny regionu drží zisky. Koruna zpět na 25,55 za euro.

Švejkování IX. Všichni na Trumpa! Eastwood zasahuje

Nejvýraznější okamžik sjezdu Demokratů, projev otce padlého muslimského amerického vojáka, se stal pořádným klackem na Donalda Trumpa. Syn Khizra a Ghazaly Khanových, kapitán Humayun Khan, muslimského vyznání, obětoval v Iráku v roce 2004 svůj život za záchranu svých druhů, když se snažil zabránit vozidlu sebevražedného atentátníka v útoku na jeho jednotku, která zrovna obědvala. Jeho hrdinství je nezpochybnitelné, a jeho rodina je považována za “Gold Star Familly” (rodiny padlých amerických vojáků), jež jsou považovány za nedotknutelné. Ne ovšem Trumpem.

Nevhodná narážka na nerovnoprávné postavení žen v muslimském světě (Khanova žena veřejně nemluvila, a Trump tweetnul, že jí možná mluvit nebylo dovoleno) způsobila zemětřesení.

Bez ohledu na to, že ženy opravdu mají v muslimském světě nerovnoprávně postavení (a sem-tam nějakou znásilní nebo ukamenují, například v Saúdské Arábii, která si Hillary přímo platí prostřednictvím Clinton Foundation), a že pan Khan zaútočil na Trumpa zcela neoprávněně, zneužívaje svého postavení “nedotknutelného”, které Donald Trump právě z tohoto důvodu nerespektoval.

Médií prolétlo Khanovo tvrzení, že kdyby v době, kdy se do USA s rodinou stěhovali, platila opatření, navrhovaná dnes (jako dočasná) Donaldem Trumpem, jejich rodina by neprošla vetovacím (prověřovacím) procesem a Amerika by neměla svého hrdinu. Nikdo se neodváží špitnout, že v tom případě by ovšem jejich syn byl pravděpodobně ještě naživu. Na spekulace typu “kdyby” máme v češtině jedno výstižné a politicky velmi nekorektní rčení… ještě, že ho Trump nezná – to by byl teprve cirkus!

Pan Khan, mávající při svém proslovu na pódiu (před 50 tisíci lidmi v aréně a miliony diváků u obrazovek) kapesním vydáním americké ústavy, veřejně vyjádřil své pochyby o tom, zda Donald Trump vůbec četl americkou ústavu. Přestože smrt statečného vojáka neměla s Trumpem nic společného, média vyhlásila něco jako “kobercový nálet” na Trumpa, a dnes by od něj pes kůrku nevzal.

 

 

Khanova absurdní výtka Donaldu Trumpovi, který prý sám pro vlast nic neobětoval, zní v kontextu téměř jako výzva k lidským obětem. Pan Khan svého syna přece také “neobětoval”, voják a hrdina Humayun Khan byl svéprávným a statečným člověkem, který se rozhodl sám za sebe.

Televizní gesto pana Khana sugeruje, že toto hypotetické opatření zákazu vstupu muslimů do země odporuje ústavě USA. Neodporuje: Immigration and Nationality Act z r. 1952 dává prezidentovi pravomoc zakázat vstup jakémukoliv cizinci nebo skupině cizinců, které považuje za hrozbu USA, a to kdykoliv a z jakéhokoliv důvodu.

Vetovací (prověřovací) proces imigrantů je sám o sobě docela legrační téma. Ředitel CIA John Brennan i ředitel FBI James Comey opakovaně veřejně prohlásili, že žádný oficiální vetovací program de facto neexistuje, protože prostě není co prověřovat: osoby z druhého konce světa bez dokumentů v jejich databázích nejsou. Vládní administrativa i média mlžily veřejným blábolením o probíhajícím “vetovacím procesu”, ale až po důkladné konfrontaci vyšlo najevo, že mluví o jakýchsi “kontrolách” ze strany OSN. Tím ovšem zmátli i moderátora, protože o případných kontrolách uprchlíků ze strany OSN nic neslyšeli ani novináři. Pro americkou veřejnost, kterou Julian Assange pravidelně informuje o tom, jak jejich vláda špehuje úplně všechno a všechny, je náhlý absolutní nedostatek informací překvapivý. Plány Hillary Clinton na otevřené hranice a další masivní import syrských uprchlíků to ale neovlivnilo.

Server Breitbart upozornil na fakt, že těsně po incidentu byly z internetu odstraněny webové stránky právnické firmy pana Khana, která se zabývala mimo jiné také obstaráváním víz ilegálním imigrantům a dalších právnických služeb pro tuto skupinu. Její specializací bylo zařizování přistěhovaleckých víz EB5 movitým klientům, obvykle z Blízkého Východu.

Tento program (EB5) je spojován s velkým korupčním potenciálem. Předseda amerického právního senátního výboru, republikánský senátor Chuck Grassley, ve své zprávě z února 2016 zmiňuje několik zdokumentovaných případů jeho zneužití a upozorňuje na interní memo Úřadu pro vnitřní bezpečnost, které varuje před infiltrací ze strany íránských operativců a upozorňuje na zvýšené nebezpečí zneužití v oblasti citlivých technologií, ekonomické špionáže, investičních podvodů, nedovoleného financování a praní špinavých peněz.

 

 

Breitbart pokračuje informacemi z veřejných zdrojů i z Khanových vlastních, dnes už neexistujících webových stránek, podle kterých Khan také pracoval deset let pro firmu Hogan & Hartson—dnes Hogan Lovells LLP— která jej přímo spojuje s vládou Saúdské Arábie a s Clintonovými. Přes Trumpovy opakované výzvy Clinton Foundation odmítá vrátit přijatých odhadovaných 10-25 milionů dolarů, které od Saúdské Arábie přijala v době, kdy tato firma zastupovala Saúdskou Arábii v USA. Jedná se o stejnou firmu, která se stará o daňová přiznání Hillary Clintonové.

Nic z toho pochopitelně neomlouvá netaktnost poněkud buransky působícího kandidáta, záludné úmysly a propojení jsou ale jasně indikovatelné spíše na druhé straně.

Mediální tornádo zastavil až nesmiřitelný Clint Eastwood, který prohlásil mediálně hlasitě pro Esquire (a byl pobaveně citován v Guardianu v rubrice “Film”), že to, co je dnes vytýkáno Trumpovi jako rasismus, za jeho vlastního mládí žádný rasismus nebyl, a že Trump už stejně napovídal spoustu hloupostí, a završil to drsnou radou: “Just fucking get over it. It’s a sad time in history.” (Vybodněte se sakra na to. Panují smutné časy.) Završil to oznámením, že v zemi vládne “pussy generation” a “kiss-ass generation”. Překladu netřeba…

Donald Trump, kterému prozatím chybí politické instinkty a který se ocitl pod “nukleárním mediálním útokem”, sklapnul paty a začal se chovat aspoň trochu “prezidentsky”: oznámil svou podporu republikánským kandidátům Paulu Ryanovi z Wisconsinu, arizonskému senátorovi Johnu McCainovi a senátorce Kelly Ayottové z New Hampshire v nadcházejících volbách.

Zcela neprezidentsky se zachoval prezident Obama, který se do Trumpa strefoval z druhého konce planety přímo z tiskové konference v Singapuru, kde měl jednání se singapurským premiérem. Toto gesto bylo široce komentováno jako velmi nevhodné, a na tiskové konferenci po další ostudě, kdy na jeho administrativu prasklo, že čtyři zajaté Američany vyměnili s Íránem za vrácení čtyř set milionů v roce 1976 zadržených dolarů, se Obama zmínkám o Trumpovi poměrně bedlivě vyhýbal.

Na otázku, proč byly peníze ve švýcarské a jiných měnách transportovány nočním neoznačeným letadlem, v tajnosti a v hotovosti, odvětil, že je to proto, že USA s Íránem nemají bankovní platební kontakt, a to kvůli mezinárodnímu embargu. Fox News a nezávislá média se mohou postavit na hlavu a Rudy Giuliani mluví otevřeně o praní špinavých peněz.

Jednomu maně vyvstává v hlavě kacířská myšlenka, že tohle mediální běsnění vůbec není o Trumpovi… Jeden by se chtěl zeptat například Ladislava Mňačka!

 

Newsletter