Švejkování XIII. Selhání médií – Jak švejkuje CNN

Donald Trump, dorůstající svému eventuálnímu budoucímu prezidentství, slibuje na svých královských jízdách Američanům pravdu – a jeho Američané mu rozumějí. Tento slib má ve světě zmanipulovaných a manipulujících médií nesmírný význam. Obrátil také konečně pozornost médií k záplavami postižené Lousianě, kam se Obama kvůli golfu asi čtrnáct dní nedostal a Hillary Clintonová se neobtěžovala vůbec. Možná to bylo ze zdravotních důvodů – o tom se ale v mainstreamových médiích nemluvi… mluví se o tom ale všude jinde. O tom ale později.

Zatímco sledovanost CNN se propadá “jako šutr do Macochy“, ratingy Fox News stoupají vzhůru jako Sir Edmund Hillary na Mount Everest (po něm prý byla Clintonová dle vlastních slov pojmenována, ačkoliv vrcholu, a tedy i slávy, dosáhl tento Novozélanďan až šest let po jejím narození). Na čele žebříčku sledovanosti se Fox News držely deset z jedenácti letních týdnů (kromě toho týdne, ve kterém se konal sjezd demokratů) s průměrem 2,14 milionů diváků v hlavním čase, následovalo MSNBC s 1,06 miliony a CNN s pouhými 746 tisíci diváky v hlavním čase. Vypadá to, jako by těch lži Američané už měli také dost.

Bývalá reportérka CNN Amber Lyon prohlašuje, že CNN slouží Obamově administrativě k filtraci informací, které se mají či nemají dostat k veřejnosti. V roce 2011, v průběhu rozhovoru s oblíbeným moderátorem Joem Roganem, který moderuje taktéž MMA pro UFC (Ultimate Fight Championship), zveřejnila, že USA dodávaly Bahrainu, který se v té době zmítal v nepokojích souvisejících s „arabským jarem“, zbraně (včetně slzného plynu k použití proti demonstrantům) v hodnotě zhruba miliardy dolarů. Příslušníci Obamovy administrativy jí kvůli případnému zveřejnění této informace přímo na místě vyhrožovali a CNN jí přikázala psát lži.

Švejkování XI. Clinton Cash na Breitbart.com

Její příběh potvrzuje list Guardian, který říká, že bahrajnští režimní agenti s novináři CNN opravdu nezacházeli v rukavičkách: komando dvaceti těžce ozbrojených mužů se skrytými tvářemi vyskákalo z náklaďáku, namířilo na ně samopaly a přikázalo jim si lehnout na zem. Sebrali jim fotoaparáty a kamery, smazali fotky a videa, a poté je šest hodin zadržovali a vyslýchali. Obamova administrativa a CNN tedy společně podporovali brutální, represivní režim v umlčování novinářů i demonstrantů.

Přes prudký propad sledovanosti CNN (přezdívaná Clinton’s News Network) nadále zatvrzele ignoruje – kromě zdraví Clintonové, jejího nelegálního nezabezpečeného serveru, nespočetných veřejně doložených lží ohledně zacházení s tajnými materiály, korupčních aktivit Clinton Foundation, Benghází… tedy CNN ignoruje také rodiče obětí trestných činů ilegálních přistěhovalců. Těch je ve Spojených Státech kolem jedenácti milionů a Migration Policy Institute odhaduje, že zhruba 820 tisíc z nich se dopustilo trestného činu.

Přesto, že několik matek těchto obětí bylo pozváno jako čestní hosté na republikánský sjezd v Clevelandu v polovině července, CNN přímý přenos uťala přesně v okamžiku, kdy vstoupily na scénu a sdílely svou tragédii s přítomnými účastníky i s diváky u obrazovek, a odmítla se jimi zabývat i ve svých následujících panelových diskusích.

Na pozůstalé zabitých a zavražděných policistů se také nedostalo, zato si demokraté na svůj sjezd pozvali matky obětí policejních zásahů, a to i těch, kteří byli agresory.

Tato zeď ignorance CNN byla zdolána až ve chvíli, kdy Donald Trump na svém meetingu ve Phoenixu (ano, tam, kde se Bill Clinton a Loretta Lynchova skandálně sešli tři dny před výslechem Hillary Clinotové FBI) tyto matky shromáždil přímo na pódiu a dal jim prostor, aby mohly krátce přiblížit zúčastněným, jak byly jejich děti brutálně zavražděny ilegálními přistěhovalci, a následně se musely v mnoha zdokumentovaných případech dívat, jak vrah jejich dítěte, který byl již několikrát deportován a pokaždé se bez problémů do země vrátil, je puštěn po několika měsících na svobodu s dalším rozsudkem deportace, která nebude vykonána. Jiný vrah mladého člověka byl odsouzen k pokutě padesát tisíc dolarů, z nichž zaplatil pouhých pět tisíc, které si půjčil, načež byl propuštěn na podmínku – a kupodivu zmizel… Byla přítomna dokonce i matka, jejíž dceru (již dospělou) zavraždili před pouhými několika dny. Donald Trump, který by mohl být těmto zdrceným matkám sám otcem, jim poskytl emocionální podporu v přímém přenosu a jeho překvapivě mocný zklidňující vliv dodal tomuto emocionálně náročnému vystoupení téměř rodinnou atmosféru.

Švejkování X. Bill Clinton má rád balóny

CNN sice nemohla ignorovat vystoupení prezidentského kandidáta, ale její další panelové debaty opět tyto tragické osudy ignorovaly.

Je to podivuhodný přístup: jakoby neexistovaly nuance, jakoby na světě nebyli zlí a násilní lidé, často psychicky nemocní – jaká je asi úroveň psychiatrické péče třeba v Somálsku? Přes mexickou hranici (kupodivu kanadská hranice tolik problémů nezpůsobuje – jak to ti Kanaďané dělají?) proudí zdaleka nejen Mexičané, ale také migranti ze Sýrie, Iráku a z problematických regionů Afriky, a neodhadnutelné množství zbraní a drog. O tom se ale také v amerických mainstreamových médiích nepíše.

A tak zatímco Donald Trump je xenofob a rasista, mírový nobelista Obama buduje nový a vyšší plot kolem Bílého domu, prý kvůli bezpečnosti…

Newsletter