Světová banka odhaduje náklady eboly na 33 miliard dolarů

Regionální ekonomický dopad eboly v západní Africe by mohl koncem roku 2015 dosáhnout 32,6 miliardy dolarů, v přepočtu zhruba 708 miliard korun, za předpokladu, že se nemoc rozšíří za hranice nejhůře zasažených zemí, kterými jsou Guinea, Libérie a Sierra Leone. Ve středu to oznámila Světová banka. Podle prezidenta Světové banky Jim Yong Kima lze tyto očekávané náklady omezit investicemi do zdravotnictví v zasažených zemích.

Počet lidí nakažených ebolou v Libérii, Sieře Leone a Guinei (což jsou nejvíce zasažené země) se vyšplhal dle posledních statistik nad osm tisíc, zemřelo kolem 3,8 tisíce lidí. Údaje ze statistiky Světové zdravotnické organizace (WHO) jsou platné k 5. říjnu. Epidemie eboly se pravděpodobně bude dále šířit, nic nenasvědčuje tomu, že je na ústupu.

Země Současná kapacita Vyžadovaná kapacita S/V kapacita
Guinea 160 210 76%
Libérie 620 2930 21%
Sierra Leone 304 1148 26%

Velkým problémem je nedostatek lůžek. Nemocnice nezvládají nápor pacientů, což činí situaci ještě vážnější. Kapacitně nejhůře jsou na tom Libérie a Sierra Leone, mají lůžka pouze pro přibližně jednu čtvrtinu pacientů. V Evropě i USA již bylo zaznamenáno několik případů úmrtí v Evropě a USA. Jedná se vesměs o pacienty evakuované ze zemí západní Afriky a španělskou zdravotní sestru, která o dva z nich pečovala. 

Newsletter