Světové banky milují chatboty. Kteří jsou ti nejznámější?

Chatboty se ve finančním průmyslu prudce rozmáhají a není žádným překvapením, proč tomu tak je. Se schopností zautomatizovat operace, zastihnout více zákazníků a poskytnout jim bankovní služby chatboty zefektivňují a vylaďují digitální služby mnoha bank. Podívejme se na ty světově největší a na to, jak využívají roboty ke svému prospěchu.

Bank of America

Jako jedna z největších bank USA je Bank of America (BofA) také ve vedoucím postavení v žebříčku využívání uměle inteligentních chatbotů ve finančních službách. Minulý rok tato společnost představila svým zákazníkům hlasový a textový chatbot Erica. Ten je považován za inteligentního digitálního asistenta, který byl vytvořen tak, aby pomáhal zákazníkům lépe se rozhodnout v různých situacích.

Erica bude posílat zákazníkům upozornění, rozpoznávat oblasti, ve kterých mohou ušetřit, poskytovat aktuální zprávy o jejich bilanci obchodů s dluhopisy a komoditami, stejně tak díky aplikaci usnadňovat i platby účtů.

Oficiální datum spuštění Ericy však stále známo není. Když byl projekt minulý rok uveden na konferenci Money20/20, mluvčí společnosti oznámil, že chatbot bude spuštěn někdy během roku 2017.

JPMorgan Chase

Spíše než nabízení zákazníkům virtuálního asistenta skrze mobilní aplikaci, největší banka USA JPMorgan Chase využívá chatboty ke zefektivnění operací prováděných v kancelářích.

JPMorgan Chase nedávno spustil COIN, což je chatbot schopný analyzovat složité právní smlouvy rychleji a efektivněji, než dokážou lidští právníci. Od zahájení, které bylo v červnu minulého roku, tento chatbot pomohl JPMorgan ušetřit 360 000 hodin lidské práce.

COIN je nejnověji spuštěným chatbotem JPMorgan, který zároveň využívá technologie k rozboru emailů pro zaměstnance, poskytuje přístup do systémového softwaru a řeší běžné IT žádosti jako resetování hesel. Do budoucna společnost plánuje nadále využívat chatboty k identifikaci nových zdrojů tržeb, ke snížení výdajů a ke zmírnění rizika.

Capital One

Společnost Capital One nedávno zahájila provoz Eno, což je textový chatbot, který pomáhá zákazníkům hospodařit s jejich penězi pomocí chytrých telefonů. Zákazníci mohou klást Eno otázky týkající se zůstatku na účtu, posledních transakcí, platební historie a kreditního limitu přes textové zprávy. Může také pomoci s platbou účtů zákazníka.

Eno je druhým virtuálním asistentem společnosti Capital One. Prvním chatbotem byl Alexa skill, který byl spuštěn loni. Ten umožňuje zákazníkům Capital One zjistit, do kdy mají být zaplacené účty s nejbližší splatností, zkontrolovat zůstatek na účtu a hlasem zaplatit účty kreditních karet. Zákazníci mohou také zkontrolovat poslední transakce a obdržet analýzu svých výdajů otázkami typu: „Alexo, kolik peněz jsem utratil ve Starbucks během minulého měsíce?“

MasterCard

Ve snaze poskytnout zákazníkům neformálnější digitální služby začal MasterCard propagovat svůj chatbot na Facebook Messengeru. Ten umožňuje zákazníkům přístup ke svým účtům díky jedné ze světově nejpoužívanějších komunikačních aplikací.

Zákazníci MasterCard mohou využívat tento chatbot ke zjištění zůstatku na účtech, obdržet historii výdajů stejně tak, jako provádět platby. Chatbot také klientům poskytuje aktuální zprávy o výhodných možnostech pro majitele platební karty a nabízí s tím související nabídky.

American Express

Stejně jako chatbot MasterCard, tak i chatbot American Express umožňuje zákazníkům přístup ke svým účtům skrz Facebook Messenger. AmEx chatbot dává klientům okamžitá upozornění ohledně jejich plateb, upozorňuje na možné výhody pro majitele karty a z toho vyplývající doporučení. Zákazníci American Express mohou dokonce propojit svou platební kartu s účtem na Facebooku přes možnost „přidat kartu“, která umožní nákupy na Facebooku.

Ally Bank

Ally Bank byla jednou z prvních, která zapojila chatboty do chodu banky. Prvním takovým byl Ally Assist spuštěný v roce 2015. Ally Assist je virtuální asistent, který pracuje v rámci mobilní aplikace Ally Mobile Banking.

Zákazníci Ally Bank se mohou spojit s asistentem hlasově nebo textově a ten vykoná jeden z mnoha bankovních úkolů. To pomáhá zákazníkům sledovat své účty a transakce, platit účty, převádět nebo ukládat peníze a sledovat vzorce útrat. Asistent navíc používá zvolený jazyk, ve kterém zodpoví běžné požadavky zákazníka.

Barclays Africa

Minulý rok spustil Barclays Africa chatbot, který mohou zákazníci využívat prostřednictvím nejoblíbenějších sociálních sítí. Absa ChatBanking rozšiřuje služby banky na Twitteru a Facebook Messengeru a zákazník si tak může vybrat svou preferovanou síť.

Tato služba umožňuje zákazníkům zkontrolovat zůstatek na účtech, poslat peníze kamarádům, prozkoumat nedávné transakce a dokonce i zaplatit za elektřinu nebo mobilní data.

DBS Singapore

Digibank od DBS je asijská plně digitální banka, jež nabízí zákazníkům virtuálního asistenta skrz mobilní aplikaci 24 hodin denně 7 dní v týdnu. Tento chatbot je považován za osobního bankéře, který pomůže zákazníkům DBS zodpovědět bankovní dotazy a vykonat jejich příkazy.

DBS zákazníci se mohou spojit s asistentem hlasově i skrz zprávu a ten pak zkontroluje jejich současnou úrokovou sazbu, zobrazí transakční historii a provede platby nebo peněžní převody. Asistent zvládne zodpovědět přes 10 000 běžných bankovních otázek a pro obtížné požadavky spojí zákazníka s bankovním agentem přes live chat.

Royal Bank of Scotland

The Royal Bank of Scotland používá chatbot nazývaný Luvo, aby zautomatizovala a zefektivnila své online zákaznické služby.

Luvo, vytvořen s použitím IBM inteligentní platformy Watson, zvládne jednoduché otázky zákazníků, což dává možnost zaměstnancům banky soustředit se na obtížnější případy. Luvo rozumí otázkám zákazníka kladené pouze v angličtině, což je pro lidi nevládnoucí touto řečí potíž. V budoucnu společnost plánuje rozšíření funkcí svého chatbotu, mezi které zařadí vyšší personalizaci, emoční porozumění a předvídavou analýzu, která pomůže zákazníkovi vyhnout se problému dříve, než nastane.

Santander U.K.

Minulý měsíc spustil Santander U. K. technologii rozpoznávání hlasu pro svou aplikaci SmartBank, která umožní zákazníkům hospodařit se svými penězi použitím hlasu. Tento prvek je rozšířením bankovní technologie hlasového asistenta, která byla uvedena minulý rok.

Použitím hlasu zákazníci zjistí současný zůstatek na účtu, nastaví upozornění účtu, provedou platbu nebo převod peněz, nahlásí ztracenou kartu a obdrží inteligentní odpověď na běžné bankovní dotazy. Tato technologie také analyzuje útraty, což poskytuje zákazníkovi informace, za co nejvíce utrácí.

Závěr

Uměle inteligentní chatboty rapidně mění odvětví finančních služeb. Technologie je pokrokovější, zároveň levnější na výrobu a zavedení, a proto nebylo pro banky nikdy snazší se zmocnit této novinky a využít ji ke svému prospěchu.

Největší banky světa již využívají výhod chatbotů k tomu, aby zefektivnily operace, zautomatizovaly oporu pro zákazníky a poskytly praktičtější a příjemnější zákaznické služby. I proto, že tyto banky dosahují čím dál vyšších zisků, není pochyb o tom, že se k nim zbytek bankovního průmyslu brzy přidá.

Newsletter