Dolar po odstoupení Bidena krátce oslabil k 1,0900 za euro. Část ztrát poté smazal. Americké výnosy klesají. Koruna se proti euru obchoduje bez výraznější změny pod 25,25. Proti dolaru krátce zpevnila pod 23,15.

Švýcarská ekonomika stále zápolí se silnou měnou po kurzovém šoku

Švýcarská ekonomika zaznamenala na konci roku 2016 jen sotva znatelný růst. Na vině je především silný kurz franku, který od kurzového šoku z ledna 2015 podkopává švýcarské exporty.

Reálný HDP Švýcarska ve 4. čtvrtletí loňského roku vzrostl ve srovnání se třetím kvartálem jen o 0,1 %. Uvedl to dnes švýcarský Státní úřad pro ekonomiku. Vývoj švýcarské ekonomiky tak výrazně zaostal za očekáváním analytiků, kteří počítali s růstem o 0,3 až 0,6 procenta. Důvodem tohoto neslavného výkonu byly především slabé vývozy, které byly v uvedeném období nejhorším čtvrtletním výsledkem za poslední tři roky.

Pozitivní impulzy úřady naopak ve čtvrtém kvartále 2016 zaznamenaly u soukromé a vládní spotřeby. Pokles naproti tomu zaznamenaly u investic ve stavebnictví a zbrojním průmyslu.

Za celý rok 2016 vzrostl švýcarský HDP o 1,3 %. To je lepší výsledek, než 0,8 % v roce 2015, kdy na tamní ekonomiku tvrdě dolehl šok z lednového prudkého posílení franku.

Švýcarská centrální banka předtím přes tři roky udržovala kurz franku nad 1,20 CHF/EUR. Po nečekaném upuštění od kurzového závazku 15. ledna 2015 frank posílil o více než 13 %, dostal se až na paritu s eurem a způsobil nevídanou smršť na finančních trzích. Euro se propadlo k dolaru na své jedenáctileté minimum, švýcarské akcie v jednu chvíli zaznamenaly i 14% sešup. Dnes se kurz franku pohybuje zhruba na 1,064 CHF/EUR.

Intervenční exit za dveřmi. Víte jak na něm vydělat?

ČNB to „odflákla“. Za útok spekulantů si může sama

Newsletter