Krátké korunové sazby klesly. Koruna oslabila nad 25,40 za euro a nad 23,40 za dolar. Dolar proti euru zpevnil pod 1,0850. Americká výnosová křivky se napřimuje.

Švýcarsko má nové „tajemství“. Jaké? Kryptoměny!

Když se Švýcarsko vzdalo slavných zákonů týkajících se bankovního tajemství, ztratilo velkou výhodu nad konkurenčními finančními trhy. Zřízení clusteru kryptoměn ve švýcarském městě Zug však poskytlo vítanou podporu tomuto tradičnímu švýcarskému odvětví.

Švýcarsko má nejlepší podmínky pro podnikání s kryptoměnami. Toto tvrzení není nesmyslné vzhledem k dynamickému prostředí clusteru společností založených v krypto údolí, které se nachází v centrální části země kolem města Zug. A právě to z něj dělá hlavní město kryptoměnového světa.

Finma, úřad pro dohled nad švýcarským finančním trhem, dal tomuto rodícímu se odvětví důležitý podnět v podobě souboru zákonů přívětivých ke kryptoměnám a jejich držitelům. Velké množství zahraničních poskytovatelů, makléřů, obchodních platforem a směnáren si proto otevřelo podnik ve Švýcarsku, přesněji v Zugu.

Bitcoin makléřství ve švýcarském bankovnictví

Společnost Bitcoin Suisse se stala jednou z nejznámějších světových makléřských společností této prosperující kryptoměny a získala právo jednat jménem švýcarských bankovních institutů. Úřad Finma rychle schválil správu krypto aktiv společnosti Falcon Private Bank a připravil tak cestu pro investice do nové třídy aktiv pro švýcarský bankovní sektor.

Kryptoměny se ve Švýcarsku uchytily do takového stupně, kdy už nemají rovnocenného soupeře v ostatních zemích. Město Zug je například první komunitou přijímající bitcoin pro platbu daní. Chiasso, město nacházející se na jihu Švýcarska, se pak rozhodlo následovat tento vzor.

 

Součástí mainstreamu

SBB, švýcarský železniční dopravce a jedna ze zdejších největších společností, také přijímá bitcoin pro transakce. Stejně tak studenti univerzity v Lucernu mají možnost platit účty v bitcoinech.

Množství organizací, promotérů a sítí se snaží udělat z bitcoinu a dalších kryptoměn běžný prvek, a to skrze různé eventy, konference a iniciativy.

Zůstat v bezpečí

Švýcarské banky byly desítky let nejžádanější destinací pro majetné klienty z celého světa, kteří vyhledávali bezpečné místo, kam zašít své jmění. Jedním z důvodů, proč si vybírali zrovna Švýcarsko, bylo bankovní tajemství. To dnes ale není nic víc než minulost. 

Některé charakteristické vlastnosti ale zůstaly: politická stabilita, respektování zákonů, vysoká úroveň zabezpečení, pevné standardy pro ochranu klienta a jeho údajů a uznávaný vzdělávací systém poskytující nekonečný proud talentů do tohoto sektoru.

A to jsou právě ty faktory, které ve Švýcarsku přispěly k vybudování krypto clusteru. Iniciativy podniknuté v místech jako Zug nebo Lucern jsou důkazem toho, že se zdejší fintech ekosystém plynule rozšiřuje a přitahuje mezinárodní klientelu.

Zabezpečovací technologie blockchain

Švýcarské banky budou z nynější situace také profitovat. Kryptoměny a blockchain technologie jsou založené na bezpečnostních mechanismech umožňujících transparentní obchodování, zároveň ale chrání identitu účastníků obchodu díky jejich krypto adrese.

Přední švýcarské společnosti pracují na dalších formách kódovacích metod. Na tomto projektu se podílí i Zuercher Kantonalbank, SIX Group, Swisscom, Incore Bank, Inventx, ti&m a IFZ Zug.

Soukromé banky by mohly využívat blockchain vyvinutý k tomu, aby chránil identitu investorů. Tímto způsobem budou moci banky ochránit údaje svých klientů a zároveň plnit požadavky transparentnosti.

 

Nová konkurenční výhoda

Díky technologickému rozvoji, který umožňuje prosazovat pokrok a iniciativy zahájené bankami, jako jsou Falcon, Vontobel, Swissquote, Leonteq a Cornèr, neexistuje nic, co by zastavilo další propojení mezi kryptoměnovým průmyslem a švýcarským bankovnictvím.

Inteligentní a dopředu hledící regulace vydané úřadem pro kontrolu finančního trhu (Finma) pomohly švýcarskému finančnímu trhu získat konkurenční výhodu v oblasti, která se do budoucna může ukázat podobně významná jako ta patřící již minulosti – bankovnímu tajemství.

Newsletter